Zrównoważone projektowanie wnętrz - jak wykorzystać ekologiczne i odnawialne materiały?

W dzisiejszych czasach zwiększa się świadomość ekologiczna i potrzeba ochrony środowiska. Coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie do swojego życia zmian mających na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Projektowanie wnętrz z wykorzystaniem ekologicznych i odnawialnych materiałów to jedna z wielu możliwości, jakie daje nam dzisiejsza technologia. W artykule przedstawimy sposoby, jakie można wykorzystać, aby zaprojektować ekologiczne wnętrza i zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne.

 

 

Styl ekologiczny: złote zasady projektowania wnętrz

Styl ekologiczny, nazywany również "zielonym" lub "eko", to coraz popularniejsza koncepcja aranżacji wnętrz. Ekologiczne projektowanie wnętrz polega on na wykorzystaniu materiałów i rozwiązań przyjaznych dla środowiska oraz na minimalizacji negatywnego wpływu na planetę. Styl eko we wnętrzach wiąże się oczywiście z przestrzeganiem paru reguł.

Złote zasady stylu ekologicznego to przede wszystkim wybór odnawialnych i naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy bawełna, oraz unikanie szkodliwych substancji chemicznych. Ważne jest także ograniczenie zużycia wody i energii, a także wykorzystanie oświetlenia LED, które jest bardziej energooszczędne. Wreszcie, kluczowe jeśli chodzi o ekologiczne wnętrza, jest wykorzystanie mebli i dodatków, które są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu lub ponownie wykorzystywane.

5 zasad, które pomogą Ci zaprojektować dom ekologiczny

Po pierwsze: Wykorzystywanie naturalnych i odnawialnych materiałów

Wybierając materiały do aranżacji wnętrz, warto wybierać te, które są pochodzenia naturalnego lub odnawialnego, takie jak drewno, kamień, glina, bawełna czy len. Materiały te są biodegradowalne, co oznacza, że w przyszłości mogą z łatwością wrócić do ziemi i nie szkodzą środowisku. Świetnym przykładem będzie stolik kamienny lub lampa kamień Bloomingville.

Źródło: bloomingville.com

Po drugie: Unikanie szkodliwych substancji chemicznych

Styl ekologiczny zakłada unikanie stosowania substancji, które mogą szkodzić zdrowiu i środowisku. Ważne jest wybieranie farb i lakierów na bazie wody, które są wolne od lotnych związków organicznych, a także unikanie materiałów syntetycznych, takich jak tworzywa sztuczne. 

Po trzecie: Minimalizacja zużycia wody i energii

Styl ekologiczny zachęca do minimalizacji zużycia wody i energii w domu poprzez wykorzystanie urządzeń i instalacji, które są bardziej energooszczędne. Na przykład wybierając urządzenia z klasą energetyczną A+++ oraz instalując oszczędne baterie, możemy znacznie obniżyć koszty rachunków i zminimalizować wpływ na środowisko.

Po czwarte: Recykling i ponowne wykorzystanie

Kolejną ważną zasadą jeśli chodzi o ekologiczne projektowanie wnętrz, jest recykling i ponowne wykorzystanie materiałów. Meble i dodatki wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu lub ponownie wykorzystywane, są bardziej ekologiczne niż produkty nowe. Dzięki temu można zminimalizować ilość odpadów i zasobów zużywanych na produkcję nowych produktów. Świetnie wpisują się w ten trend meble rattanowe jak nowoczesne fotele rattanowe czy sofa rattanowa - i stolik rattanowy.

Źródło: hkliving.com oraz societyoflifestyle.com

Po piąte: Łączenie funkcjonalności z estetyką

Ostatnią, ale nie mniej ważną zasadą stylu ekologicznego jest łączenie funkcjonalności z estetyką. Ważne jest, aby meble i dodatki były nie tylko piękne, ale także praktyczne i funkcjonalne, co pozwala na dłuższe ich użytkowanie i zmniejszenie ilości odpadów. Styl ekologiczny powinien być wygodny, estetyczny i funkcjonalny, zachęcający do relaksu!

Styl ekologiczny: kolory we wnętrzach

Kolory mają duże znaczenie w aranżacji wnętrz w stylu ekologicznym. Ważne jest, aby wybierać barwy, które nawiązują do natury i harmonijnie łączą się z materiałami wykorzystywanymi w danym wnętrzu. Oprócz przykładów opisanych powyżej jak meble rattanowe, niezbędne jest zastanowienie się nad kolorami, aby dom ekologiczny był również przemyślany i świetnie zaprojektowany.

Oto kilka kolorów, które są często wykorzystywane w aranżacji wnętrz w stylu ekologicznym: 

  • Beż i brąz - to kolory, które nawiązują do ziemi i drewna, a także kojarzą się z naturalnymi materiałami. Są one neutralne, ale jednocześnie ciepłe i przyjemne dla oka, co sprawia, że są często wykorzystywane jako tło dla innych elementów aranżacji.
  • Zielony - to kolor, który kojarzy się z naturą i ekologią. W stylu ekologicznym często wykorzystuje się różne odcienie zieleni, takie jak mięta, oliwka czy butelkowa zieleń. Zielony kolor może być stosowany zarówno na ścianach, jak i w postaci roślin, które stanowią ważny element dekoracyjny w aranżacji wnętrz.
  • Biel - to kolor, który kojarzy się z czystością i jasnością. W stylu ekologicznym biel jest często wykorzystywana jako kolor tła, który optycznie powiększa pomieszczenie i wprowadza do niego więcej światła.
  • Szary - to kolor, który może kojarzyć się z surowością, ale w aranżacji wnętrz w stylu ekologicznym jest często wykorzystywany jako kolor neutralny, który uzupełnia inne elementy aranżacji. Szary może być stosowany w postaci kamienia czy betonu, ale także jako kolor ścian czy mebli. Śmiało możesz sięgnąć także po klasykę, czyli czerń, np. konsola kamień.
  • Żółty - to kolor, który kojarzy się z słońcem i ciepłem. Styl eko we wnętrzach jest bardzo uniwersalny. W aranżacji wnętrz w stylu ekologicznym żółty kolor może być stosowany jako akcent, który wprowadza do wnętrza pozytywną energię i radość. Żółty kolor może być wykorzystywany jako kolor ścian, ale także w postaci dodatków, takich jak poduszki czy narzuty. Wykorzystaj dywan trawa morska lub oświetlenie (lampa trawa morska).

Źródło: bloomingville.com

Wykorzystanie odpowiednich kolorów w aranżacji wnętrz w stylu ekologicznym może przynieść wiele korzyści, takich jak wprowadzenie do wnętrza harmonii i spokoju oraz zwiększenie poczucia bliskości natury. Pamiętaj, że dobór kolorów powinien być dostosowany do konkretnych materiałów i elementów aranżacji, aby stworzyć spójną i estetyczną całość! :) 

Proponowane produkty:

 

 

Proponowane wpisy blogowe:

Jak stylizować wnętrza przy pomocy dodatków i mebli?

Stylizowanie wnętrz  mieszkalnych, czy też biurowych i innych to olbrzymia przyjemność dla każdego projektanta. Jeżeli masz w tym smykałkę i widzisz oczami wyobraźni swoje mieszkanie w pełni umeblowane, z idealnie pasującymi dodatkami, zaaranżowanie jego przestrzeni przyjdzie Ci z łatwością. Ten artykuł pomoże Ci doprecyzować wyszukany kunszt, abyś mógł w pełni odczuć wielką satysfakcję, że możesz mieszkać w tak idealnie przez siebie urządzonym gniazdku. 

 

Światło LED - fakty i mity. Jaką lampę LED wybrać?

Fakty, które pojawiły się w momencie powstania pierwszych żarówek LED, z czasem się umocniły, inne informacje zaś zmieniły się w mity. Mitami są negatywne opinie o oświetleniu z użyciem Light Emitting Diode. Dioda elektroluminescencyjna została wynaleziona w 1962 roku i z każdym dziesięcioleciem zwiększała swój potencjał. W początkach jej istnienia służyła np. do różnych kontrolek i małych podzespołów. Obecnie jest ona w stanie oświetlić nawet całe pomieszczenia, wypierając skutecznie z użycia tradycyjne żarówki. Poznaj kilka faktów i mitów dotyczących tego rodzaju oświetlenia i sposoby na aranżację przestrzeni wykorzystując światło LED!

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl