Źródło: hartodesign.fr
Design we wnętrzach przechodzi swego rodzaju przemianę, co podyktowane jest sytuacją ekonomiczną na świecie oraz rosnącą świadomością jego użytkowników. Kierunek na ten rok to: „mniej znaczy więcej”, a wartością wybijającą się przy urządzaniu domu lub mieszkania jest komfort i funkcjonalność. Oczekiwaniom tym starają się sprostać projektanci oraz producenci oświetlenia, mebli i dodatków. Mocnym trendem jest zatem minimalizm, prostota i jakość. Takie wnętrza przełamujemy odważnymi akcentami, np. kolorem ścian, dodatków lub jednym odważnym elementem designerskim (np. lampą, fotelem, stolikiem, czy dywanem).
1. Kolor Viva Magenta, kolor energetyczny i odważny
Odważne kolory to jeden z trendów wnętrzarskich w 2023 roku, w którym występują wyraziste i intensywne barwy. W tym roku we wnętrzach stawiamy na wszelkie odcienie bordo i burgundu, mocno obecny będzie też kobalt, fiolet i róż - kontynuacja trendu z poprzedniego roku. W propozycjach wnętrzarskich nie zabraknie turkusu, terakoty, pastelowych odcieni błękitu i cytryny. Takie kolory jak głęboka czerń, zielona myśliwska, klejnotowa purpura czy żywy pomarańczowy dodają pomieszczeniom charakteru i energii. Odważne kolory są często używane jako akcenty, np. na ścianach, meblach czy dodatkach, aby wzbogacić i ożywić wnętrze.
Źródło: hubsch-interior.com, hartodesign.fr, zuiver.com
Warto pamiętać, że odważne kolory powinny być używane z umiarem, aby uniknąć przytłoczenia i chaosu. Kolor ma się objawiać jako akcent, sama baza w aranżacji wnętrz pozostanie bez zmian - stonowane ściany, podłogi i większość mebli. Dobrym pomysłem jest połączenie odważnych kolorów z neutralnymi odcieniami, takimi jak biel, szarość i beż, aby uzyskać harmonijne i spójne wnętrze.
Źródło: hubsch-interior.com
2. Styl minimalistyczny i japandi
Minimalizm to styl, w którym skupia się na prostocie i funkcjonalności. Wnętrza w tym stylu są uporządkowane, jasne i przytulne. Królować w nich będzie ekologia, prostota, czyste linie i subtelne, stonowane kolory. W 2023 roku styl minimalistyczny nadal będzie popularny w projektowaniu wnętrz, z uwzględnieniem następujących cech:
-
Funkcjonalność - minimalizm kładzie nacisk na funkcjonalność, dlatego meble i dodatki powinny być przemyślane i funkcjonalne.
-
Czyste linie oraz neutralne kolory - proste formy i geometryczne kształty mebli i dodatków, w połączeniu z dominacjaą jasnych i stonowanych kolorów, takich jak biel, szarość, beż.
-
Ograniczenie liczby przedmiotów i proste dekoracje - minimalizm skupia się na ograniczeniu liczby przedmiotów w pomieszczeniach, co pozwala na uzyskanie większej przestrzeni i spokoju, warto wyeksponować jak kwiaty, książki czy zdjęcia.
Minimalistyczny styl jest idealny dla osób, które cenią sobie prostotę i porządek, a także chcą uzyskać spokojne i uporządkowane wnętrze. Styl ten może być łatwo dostosowany do różnych wnętrz, ponieważ jest uniwersalny i ponadczasowy.
Odkryj dawkę inspiracji w bihome
Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć prezentowane na nim produkty i ich aktualne ceny
Źródło: hubsch-interior.com
Japandi to nuta japońskiej stylistyki wkomponowanej w skandynawski minimalizm. W 2023 roku ten właśnie styl będzie nadal popularny w projektowaniu wnętrz. Japandi to po pierwsze naturalne materiały takie jak drewno, bambus, lniana tkanina, co nadaje wnętrzom ciepła i przytulności. Po drugie - prosta forma i geometryczne kształty, takie jak prostokąty i koła, co dodaje wnętrzom harmonii i spójności, do tego stonowane kolory, takie jak biel, szarość, beż i zieleń. To w połączeniu z raczej "skąpymi" dekoracjami z prostymi i subtelnymi elementami, takimi jak kwiaty i ceramika oraz elementy japońskiego stylu, takie jak futony, tatami i shoji, tworzy spokojną i uspokajającą atmosferę oraz dodaje wnętrzom oryginalności i wyrazistości.
Styl japandi jest idealny dla osób, które cenią sobie połączenie prostoty i naturalnych materiałów oraz chcą uzyskać spokojne i harmonijne wnętrze.
3. Materiały
Na pierwszy plan wysuną się ponadczasowe i naturalne materiały: drewno (meble), marmur (stoliki, stoły, blaty kuchenne, podstawy lamp), wełniane dywany, bawełniane tkaniny oraz oczywiście żywe rośliny. Pojawią się też nowe materiały: organiczne i tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu.
Źródło: hubsch-interior.com, hartodesign.fr, bloomingville.com
4. Kształty - łuki i obłości
W 2023 roku modne będą wszelkiego rodzaju obłości i zaokrąglenia (skojarzenia z tym co naturalne, tj. przyrodą i jej organicznymi kształtami. Polecamy tu szczególnie meble: miękkie obłe kanapy, fotele, okrągłe stoliki, stoły, czy ich zaokrąglone wykończenie.
Źródło: hartodesign.fr
5. Dodatki - modny akcent
To absolutnie wybijający się trend na ten rok - kolorowe i designerskie akcesoria! Niewielkim nakładem finansowym można nadać charakteru wnętrzu.
Małe meble - stoliki, donice, konsole, pledy, narzuty, grafiki na ścianę oraz akcesoria kuchenne - to one często decydują o efekcie końcowym aranżacji.
Źródło: hubsch-interior.com
6. Hygge
Wśród trendów wnętrzarskich na 2023 roku nie mogło zabraknąć naszego ulubionego duńskiego Hygge, to bo to więcej niż trend we wnętrzarstwie, to wręcz duńska filozofia życia, która koncentruje się na komforcie, cieple i przyjemności. W 2023 roku styl hygge będzie nadal popularny w projektowaniu wnętrz. Ciepłe oświetlenie - hygge wymaga ciepłego i przyjemnego oświetlenia, takiego jak świece i lampki, aby stworzyć przytulną atmosferę. Naturalne materiały - hygge koncentruje się na naturalnych materiałach, takich jak drewno, wełna i len, co dodaje wnętrzom ciepła i przytulności. Miękkie i wygodne tekstury - hygge wymaga dodania miękkich i wygodnych tekstur, takich jak plusz, wełna i aksamit, aby stworzyć komfortowe i przyjazne dla ciała miejsce. Stonowane kolory - hygge jest związane ze stosowaniem jasnych i stonowanych kolorów, takich jak biel, beż, szarość i ciepłe odcienie brązu, co tworzy spokojną i uspokajającą atmosferę. Proste formy - hygge kładzie nacisk na prostotę i funkcjonalność, dlatego meble i dekoracje są proste i subtelne, aby stworzyć harmonijne i spójne wnętrze.
Styl hygge jest idealny dla osób, które cenią sobie komfort i ciepło oraz chcą stworzyć przytulne i spokojne wnętrze.
Przeczytaj też na naszym blogu:
Styl japandi - estetyka minimalizmu z Japonii
Jak stworzyć styl japandi w salonie czysto skandynawskim? Aby zapanowała spójność stylu ze Skandynawii i Kraju Kwitnącej Wiśni, z salonu dotychczas wzorowanego wyłącznie na modę z Półwyspu Skandynawskiego, należy przede wszystkim zabrać wszystkie zdjęcia do albumu i zamknąć je w szafce z drzwiczkami. Salon w stylu japandi nie toleruje półek otwartych bez żadnej obudowy. Należy wymienić je na pojemne zakryte szafki. Sztuka japońska chroni także przedmioty przed kurzem.
Loftowe lampy wiszące i sufitowe - efektowne oświetlenie
Nowoczesne lampy loftowe pięknie aranżują wnętrza w stylu industrialnym lat 50. ubiegłego stulecia i warte są naszej uwagi. Podpowiadamy, jakie lampy loftowe wybrać do nowoczesnych, industrialnych wnętrz! Lampy loftowe wiszące mają długie sznury (kable), ponieważ muszą jak najbardziej zniżyć się do nas ze znacznie wyższego sufitu. Są one jednak wykorzystywane nie tylko do wysokich użytkowych poddaszy, ale także do zwykłych mieszkań w bloku. Lampy różnić się będą jedynie długością kabla, aby klosz mógł znaleźć się na żądanej odległości od podłogi.
Duński design lamp w polskim domu. Sprawdź asortyment firmy HaloDesign
Halo Design to duńska firma projektowa z ponad 25-letnim doświadczeniem na rynku. Grono wyspecjalizowanych projektantów od lat pracuje nad rozwojem nowych artykułów oświetleniowych. Marka stawia na dobrą jakość, funkcjonalność i skandynawski design. Jeśli chcesz wnieść odrobinę duńskiego klimatu do swoich wnętrz albo po prostu szukasz sprawdzonego sposobu na zaprojektowanie pięknego oświetlenia, nie mogłaś trafić lepiej! W artykule podpowiemy, jakie lampy Halo Design cieszą się dużym zainteresowaniem i obok których modeli nie można przejść obojętnie.