Jak osiągnąć styl eclectic glamour w mieszkaniu?

Glamour we wnętrzach to pojęcie luksusu, pełne przepychu, w którym nie brak stylizowanych mebli. Nawiązuje ono zatem do odmiennych stylów wnętrzarskich z dawnych lat, sięgających do różnych epok.

Stylizacja ta łączona jest również z nowoczesnymi akcentami, co pozwala jej być wciąż świeżą i porywającą, a tym samym pożądaną przez każde następujące po sobie pokolenie. Nowoczesne meble są stylizowane na te sprzed wieków, dlatego chcąc umeblować mieszkanie w eclectic glamour, łatwo zgromadzimy odpowiednie przedmioty.

 

Co to znaczy styl eklektyczny i jak umeblować wnętrza w tym trendzie modowym?

Pod koniec dziewiętnastego wieku i początku dwudziestego po latach 30. wśród zamożnej szlachty panowała moda budowania domów w sposób eklektyczny. Architekci musieli w całość połączyć różne style architektoniczne, co było nie lada wyczynem. Zbudowany dom musiał wyrażać swoje piękno i bogactwo, łagodnie łącząc ze sobą całkiem odmienne elementy różnych stylów w kształcie przeróżnych brył, ornamentów i zdobień oraz całych części budowli.

W wielu zakątkach europy, w tym także w Polsce nadal stoją takie wyszukane wille, które przetrwały burzliwe czasy wojen. Ich wnętrza są również zjawiskowo różne, a jednak tak dopasowane, że z przyjemnością przechodzi się z  jednego pomieszczenia do drugiego. Możemy tam nadal podziwiać nie tylko zdobienia na ścianach i sufitach, ale także meble, które zachwycają swoją indywidualną odmiennością. Jedną z takich willi jest np. willa Reinholda Richtera, którą możemy zwiedzić, wybierając się do Łodzi (woj. łódzkie) do parku im. Klepacza.

Planując urządzenie swojego mieszkania w elegancji z eklektycznym tchnieniem, musimy wiedzieć, że nieodzownym meblem jest tutaj fotel. Zatem wygodne z pikowanym obiciem fotele do salonu muszą znaleźć się w naszej przestrzeni obowiązkowo. Wkomponują się wprost idealnie do salonu. Mają często zamknięte i wysokie podłokietniki oraz wysokie oparcie pod plecy, sięgające za głowę osoby w nim siedzącej. Dodatkowo mamy możliwość oparcia głowy o boczne podgłówki, dzięki czemu możemy uciąć sobie w wygodnej pozycji poobiednią drzemkę.

Źródło: hubsch-interior.com oraz lorenacanals.com

Kolejnym ważnym elementem w stylu eclectic glamour jest położony na podłodze dywan, który zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu, izolując jednocześnie stopy od zimnej podłogi. Możemy położyć więc na podłodze dywan z kolekcji skandynawskiej np. dywan wełniany Arizona o amerykańskiej jakości, który ma imponujący długi i gruby włos. Dzięki temu można na nim nie tylko trzymać bose stopy, ale także siedzieć czy leżeć, prostując obolałe plecy po długiej pracy w niewygodnej pozycji.

Dywany do salonu z nutą eklektyczną będą pasować do naszego wyszukanego stylu glamour idealnie. Dywany łatwo dopasować kolorystycznie do każdego wystroju wnętrzarskiego. Na przykład do zielonych mebli w różnym stylu dopasujemy dywan zielony Dutchbone.

Jakie łóżko wstawić do salonu preferującego różne style wnętrzarskie?

Źródło: dutchbone.nl oraz bepure.nl

Eklektyzm  przejawia się nie tylko w formach, ale także w kolorach. Do tworzonego przez nas salonu glamour możemy zatem dodać stylową kanapę o pasującym kolorze do całości. Skoro mamy już fotele zielone, a ten kolor jest uzewnętrzniony w stylu lat 50., w którym dominującymi kolorami był zielony, musztardowy i beżowy, zatem idealnie dopasujemy do nich sofę w kolorze musztardowym. To co prawda inny kolor niż fotele do salonu, ale w tej samej modzie z PRL. Aby na meblu tym mogła usiąść 5-osobowa rodzina, wystarczy sofa trzyosobowa musztardowa, gdyż jest ona długa aż na 277 cm.

Jeśli zapraszamy gości, warto mieć dla nich w pogotowiu jakieś dodatkowe siedziska. Aby jednak salon zachował swój nowoczesny przestronny mariaż, musimy zadbać o nieprzeładowywanie wnętrza zbędnymi meblami. Zapobiegniemy temu, kładąc w pokoju pufy. To siedziska, które łatwo można przenosić z miejsca na miejsce, zwłaszcza jeżeli mają one uchwyty. Idealna do tego celu jest np. pufa Sculpture Hubsch, która ma pod siedziskiem otwór i można mebel podnieść za pomocą jednej lub obu rąk.

Źródło: hubsch-interior.com

Jeszcze swobodnie przeniesiemy pufę, do której użyjemy tylko jednej ręki. Jest nią pufa Mochi. Ma ona z boku mocno doszyty uchwyt na dłoń. Jest on wykonany ze skórzanego paska, dlatego bez obaw możemy pufę przenosić. Aby dodatkowe siedziska mogły przenikać się harmonijnie z modową całością w salonie, warto dopasować je kolorystycznie do stylu, więc w naszym przypadku propozycja pada na kolor zielony, musztardowy lub beżowy i jasnobrązowy.

Jak oświetlić salon i sypialnię w stylu eklektycznego glamour?

Dużo światła dziennego mamy tylko latem, gdy natomiast nadchodzi wrzesień, dni stają się coraz krótsze. Najkrótsze są pod koniec grudniowego zrównania dnia z nocą, po czym zaczynają się stopniowo wydłużać. Z tego powodu potrzebujemy dobrego oświetlenia w salonie przez okrągłe 10 miesięcy w kalendarzowym roku. Salon to duże pomieszczenie, dlatego potrzebujemy zarówno lamp wiszących, jak i stojących na podłodze lub stoliku, bądź zawieszonych na ścianach jako kinkiety. Lampy do salonu musimy zatem wybierać o różnorakim przeznaczeniu, aby przebywanie w pokoju podczas jesienno-zimowych i zimowo wczesnowiosennych wieczorów i poranków było miłe i przytulne.

Żeby zachować pomysł wielu stylów w jednym pomieszczeniu, a jednocześnie nadal tworzyć w nim spójność, możemy zawiesić w salonie na suficie lampy z abażurami ratanowymi o opływowych lub geometrycznych kształtach. Na podłodze zaś można ustawić lampę podłogową rozpraszającą światło poprzez matowe szkło. Świetnie tutaj będzie pasować nowoczesna okrągła lampa podłogowa Sphere. Może ona zająć centralne miejsce w pokoju (na środku) lub „przytulić” się do kąta np. przy oknie. Lampa stojąca do salonu to dodatkowe, ale bardzo ważne oświetlenie w salonie, a także w sypialni.

Skoro zahaczyliśmy o sypialnię, warto wspomnieć, że potrzebuje ona subtelnego oświetlenia. Żyrandol do sypialni powinien być lekki i delikatny, jednocześnie powinien dawać na tyle jasne światło, aby móc swobodnie w pomieszczeniu tym robić wieczorne porządki.

Źródło: ebbandflow.dk oraz hubsch-interior.com

 

Źródło: unc.nl oraz hubsch-interior.com

 

Do przebierania się do snu wystarczy natomiast lampa stojąca na podłodze, a do czytania lampa na nocnej szafce lub kinkiet umieszczony tuż nad wezgłowiem łóżka. Chcąc dodać niepowtarzalności w sypialni i wzmocnić ją akcentem nowoczesności i natury, zamiast szafki z szufladką, postawmy przy łóżku w stylu afrykańskim drewniany stolik kawowy. Ten mebel idealnie wpasuje się do stylu eclectic glamour.

Proponowane produkty:

 

 

Proponowane wpisy blogowe:

Jakie wybrać lampy do salonu. Na co zwrócić uwagę?

Sposobów projektowania salonu, dobierania mebli i akcesoriów jest mnóstwo. Skupimy się jednak na jednej z ważniejszych kwestii, czyli na doborze odpowiedniego oświetlenia. Tym bardziej, że lampy do nowoczesnego salonu to dzisiaj wybór wśród setek ciekawych produktów!

 

Jak szklane lampy mogą współgrać z każdym stylem w Twoim domu?

Światło pełni w życiu człowieka dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze, człowiek ponad 80% informacji o otaczającym świecie pozyskuje za sprawą wzroku, zatem do wykorzystania swoich możliwości światło jest po prostu niezbędne do życia. Po drugie światło pełni funkcję biologiczną nadając życiu określony rytm (dobowy) ma istotny wpływ na procesy biologiczne zachodzące w człowieku m.in. na gospodarkę hormonalną, krążenie krwi i metabolizm. W związku z powyższym odpowiednie oświetlenie przestrzeni życiowych ma niezwykle pozytywny wpływ zarówno na zdrowie, nastrój i samopoczucie, wydajność i dokładność, wrażenia, ale też bezpieczeństwo jak i na jakość i komfort życia człowieka.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl