Oświetlenie w stylu retro — jakie lampy wybrać

Lampy retro to głównie żyrandole wieloramienne ze szklanymi kloszami zawieszone w salonie i kontrastujące z nimi skromne pojedyncze lampy wiszące i stojące. Pojedyncze wiszące lampy znalazły swoje miejsce w  kuchni, małych pokojach i holu. Kinkiety zdają egzamin w przedpokoju, łazience  i pokoju dziennym. Co musisz wiedzieć o lampach w tym stylu i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Co prawda obecność kinkietów w  mieszkaniu retro jest pożądana, jednak nie jest obowiązkowa. Kolejne pojedyncze lampy to stojące lampki nocne z żarówką ukrytą pod abażurem w kształcie ściętego stożka i one mogą służyć we wszystkich pomieszczeniach według naszego upodobania. Obecny styl retro tylko nawiązuje do mody z lat połowy ubiegłego stulecia i nie wymaga zdobywania do naszych mieszkań starych lamp. W sklepie mamy dużo lamp nowych, udoskonalonych, wzorowanych na tych dawnych modelach oświetlenia.

Oświetlenie retro wczoraj i dziś — różnice

Lampy w stylu retro zwłaszcza żyrandole do salonu były rozgwiazdami z żarówkami schowanymi do kloszy. Abażury miały często postać wiszących sopli, a ramiona miały zdobienia w postaci dodatkowych zawijasów. Aby wnieść do obecnego stylu retro nieco sentymentu z dawnych lat, w jakich żyli nasi rodzice jako dzieci, potrzebujemy mimo wszystko „odciążyć”  żyrandol z ciężkich wymyślnych abażurów.

 

 

Poszukajmy zatem w sklepie nowoczesnych żyrandoli retro o podobnych kształtach rozgwiazdy, ale nieprzeładowanych ciężkimi abażurami. Dobrze, gdy zamiast kloszy na ramionach znajdą się wyłącznie ozdobne żarówki lub są one zakryte połowicznie, czego przykładem jest żyrandol Pomp mosiężny Hubsch.

Stare żyrandole retro miały także kształt pająkowaty. Podobne oświetlenie w stylu retro  również znajdziemy w nowościach. Godny polecenia jest wieloramienny żyrandol Seattle czarny metal. Dzięki ozdobnym żarówkom model ten już nie potrzebuje zasłaniania ich kloszami, gdyż same w sobie nadają żyrandolowi elegancji. Dają tym samym większe źródło światła.

Obecnie style aranżacyjne wnętrz potrafią się przenikać, dlatego zdecydowanie łatwiej jest nam lawirować w wyborze między przeróżnymi lampami i wybierać oświetlenie podobne choć nieidentyczne, aby tchnąć w styl retro świeżego powiewu nowego wieku.

Jak dopasować nowoczesne lampy do stylu retro?

Oświetlenie w nowoczesnym stylu retro jest zdecydowanie bardziej uproszczone niż oświetlenie z lat 50-70. minionego wieku. Do lamp tchnięto lekkość i dodano ozdobne żarówki. Innowacyjną i bardzo ciekawą propozycją do ówczesnego stylu retro jest lampa wisząca retro z miedzianym kloszem przeciętym po szerokości, tworząc dodatkowy pas świetlny rozchodzący się na boki. Aby klasycznie rozświetlić pokój, warto zawiesić dwie takie lampy lub więcej w zależności od wielkości salonu. Doskonale sprawdzą się one także w pubie i kawiarni.

Jeśli zależy nam na świetle rozproszonym,  zdecydujmy się na miedzianą lampę wiszącą z kloszem z drutów ułożonych w podobny sposób, jak tworzy się lampy z bambusa. Taka lampa pozwala wprowadzić do pomieszczenia bardzo dużo światła, a jej model nadaje wnętrzu lekkości i niezmąconej przestronności. Można też zawiesić  rattanową lampę z abażurem bambusowym o nietypowym kształcie, dodającym powiewu świeżości w aranżacji pomieszczeń mieszkalnych.

 

Jakie lampy nocne retro do sypialni?

Nastrój w sypialni tworzony jest przez nocne lampki. To od nich zależy nasze samopoczucie, gdy szykujemy się do snu. Tradycyjnie stawiamy takie lampy na stolikach nocnych, ale można odejść od sztywnych norm nawet w pomieszczeniach w stylu retro. Postawiona w oddaleniu od łóżka np. przy ścianie z drzwiami lampa podłogowa retro przyniesie szybkie odprężenie, z powodu którego zaśniemy z przyjemnością, aby śnić miłe sny. Ta lampa z długim matowym kloszem świetnie pasuje do mebli z trzciny takich jak np. retro krzesło z trzcinową plecionką w ramie oparcia oraz  retro szafa mająca drzwi utkane z trzciny.

Retro lampy podłogowe wpasowują się do każdego wnętrza. Pożądane są zatem zarówno w salonie, jak i sypialni, czy też w pokoju typu biuro, w którym możemy postawić  sofę retro dla interesantów. Ciepłe światło lampy uspokaja i pozwala się odprężyć, a gdy jest na tyle widno i jej nie zapalamy, stanowi ona nastrojową dekorację. Ta niska lampa podłogowa z wyszukanym wydłużonym kloszem idealnie sprawdzi się także w innych stylach wnętrzarskich (designerski, boho).

Proponowane produkty

 

 

Przeczytaj też na naszym blogu:

Jak dobrać lampy do wysokich pomieszczeń

W nowoczesnych domach hall jest sporym korytarzem o podstawie kwadratu lub bryły nieregularnej. Sufit jest nad nim bardzo wysoko. Znajduje się on dopiero na tej samej wysokości co sufit części mieszkalnej na piętrze. Domy w bryle stodoły mają sufity spadziste jedno lub dwustronne. Kondygnacje te są równocześnie dachem. Taki model budynków również wymaga instalowania lamp sufitowych o długich kablach, aby zwisały jak najniżej. Wysokie sufity znajdujemy także w starodawnych kamienicach i tam tak samo warto wykorzystać lampy do wysokich pomieszczeń.

 

Fotele w stylu retro do każdego pomieszczenia

Krągłości i stonowana elegancja w połączeniu z bufiastymi tkaninami i kolorowymi wzorami stały się szalenie modne. W ślad za tym oczywiście zaczęły pojawiać się szerokie fotele retro, o ciekawych materiałach i wyrazistych akcentach inspirowanych przemysłem. Brzmi to jak coś, co jest w twoim stylu? To świetny początek na urządzenie praktycznego i modnego dziś wnętrza!

 

Oświetlenie w stylu retro - jakie lampy wybrać?

Lampy retro to głównie żyrandole wieloramienne ze szklanymi kloszami zawieszone w salonie i kontrastujące z nimi skromne pojedyncze lampy wiszące i stojące. Pojedyncze wiszące lampy znalazły swoje miejsce w kuchni, małych pokojach i holu. Kinkiety zdają egzamin w przedpokoju, łazience i pokoju dziennym. Co musisz wiedzieć o lampach w tym stylu i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Loftowe lampy wiszące i sufitowe - efektowne oświetlenie

Nowoczesne lampy loftowe pięknie aranżują wnętrza w stylu industrialnym lat 50. ubiegłego stulecia i warte są naszej uwagi. Podpowiadamy, jakie lampy loftowe wybrać do nowoczesnych, industrialnych wnętrz! Lampy loftowe wiszące mają długie sznury (kable), ponieważ muszą jak najbardziej zniżyć się do nas ze znacznie wyższego sufitu. Są one jednak wykorzystywane nie tylko do wysokich użytkowych poddaszy, ale także do zwykłych mieszkań w bloku. Lampy różnić się będą jedynie długością kabla, aby klosz mógł znaleźć się na żądanej odległości od podłogi.

 

Jak umeblować mały pokój?

Podobnie jak w przypadku każdego pomysłu na aranżację, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Nawet jeśli zastanawiasz się jak umeblować mały pokój. Uzbrojona w nasze pomysły na dekorację małego pokoju w bloku, sprawisz, że Twoja przestrzeń będzie praktyczna i modna, nawet przy niewielkim budżecie. Niezależnie od tego czy dekorujesz małą kawalerkę czy wielopokojowe mieszkanie, nasze wskazówki są niezwykle łatwe do wdrożenia i sprawią, że Twój dom będzie wyglądał na uporządkowany i znacznie większy niż w rzeczywistości!

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl