Światło LED - fakty i mity. Jaką lampę LED wybrać?

Fakty, które pojawiły się w momencie powstania pierwszych żarówek LED, z czasem się umocniły, inne informacje zaś zmieniły się w mity. Mitami są negatywne opinie o oświetleniu z użyciem Light Emitting Diode. Dioda elektroluminescencyjna została wynaleziona w 1962 roku i z każdym dziesięcioleciem zwiększała swój potencjał. W początkach jej istnienia służyła np. do różnych kontrolek i małych podzespołów. Obecnie jest ona w stanie oświetlić nawet całe pomieszczenia, wypierając skutecznie z użycia tradycyjne żarówki. Poznaj kilka faktów i mitów dotyczących tego rodzaju oświetlenia i sposoby na aranżację przestrzeni wykorzystując światło LED!

Mit – LED daje tylko zimne światło. Jaki kolor daje naprawdę nowoczesna lampa wisząca LED?

W pierwszych latach swego istnienia rzeczywiście żarówki LED miały wyłącznie barwę zimną. Jednak od pierwotnych modeli minęło już 60 lat. To sporo, aby model poszerzył swoje możliwości. Nowoczesna lampa wisząca LED ma pożądane do odpoczynku i relaksu światło o barwie 2700K. Oznacza to, że oświetli pokój, dając światło o barwie ciepłej. Nie ogrzeje nim pomieszczenia tak, jak to się dzieje przy żarówce żarowej, co należy uznać za plus.

 

Diody LED dają także światło neutralne, które można wykorzystać w szkołach i kącikach do czytania oraz odrabiania lekcji w domu. Nadal też lampy LED dają światło zimne białe, które doskonale sprawdza się w oświetlaniu nocy (ogród, latarnie uliczne) oraz piwnice, magazyny i zakłady produkcyjne. Niemniej w pomieszczeniach mieszkalnych najlepiej sprawdzają się ciepłe barwy światła, zarówno w oświetleniu sufitowym, jak i stojącym czy stołowym.

Mit – lampa LED daje mało światła – Jaką moc ma nowoczesna lampa podłogowa LED?

Diody elektroluminescencyjne w nowym stuleciu dają moc światła w szerokim spektrum. Mogą służyć do listw podłogowych dających tylko małą emisję światła, a także do oświetlania sporej powierzchni pokoju, emitując wystarczającą ilość światła dziennego. Nastrojowa lampa podłogowa LED daje moc ciepłego światła 1700 lumenów, czyli tyle strumieni świetlnych co żarówka żarowa o mocy 150 W.

Lampy LED są znacznie droższe od żarówek tradycyjnych. Mają jednak dłuższą trwałość i pobierają zdecydowanie mniej prądu. Mitem jest, że LED skraca swoją żywotność poprzez zbyt częste jej zapalanie i gaszenie. Prawdą natomiast jest to, że świeci o wiele mocniej niż zwykła żarówka. Nowoczesna lampa LED sufitowa oświetli pokój kilka razy silniej niż gdybyśmy wkręcili w gwint żarówkę żarową.

Fakt — żarówki LED pobierają bardzo mało energii elektrycznej – jaką lampę wybrać do salonu?

Od początków powołania do życia lampy LED istniał fakt, że ten rodzaj oświetlenia pobiera bardzo mało prądu i nadal jest to prawdziwe stwierdzenie. Do tej pory żarówka z diodami LED wygrywa w rankingu jako najbardziej oszczędna w poborze prądu z sieci. Nawet płacąc za nią wielokrotnie wyższą cenę niż za żarówkę żarową, już w pierwszym cyklu opłat za prąd zauważymy niższą kwotę na rachunku niż w poprzednim cyklu, gdzie używaliśmy tradycyjnej żarówki. To przemawia za tym, aby otaczać się lampami, które dbają o nasz pełny portfel, czyli LED.

W salonie potrzebujemy sporo światła, ponieważ to największy pokój w całym mieszkaniu. Najczęściej jest to pomieszczenie wspólne dla wszystkich domowników, którzy razem spędzają swój czas. Dlatego tutaj odpowiednia będzie lampa wisząca LED miedziana, która nie tylko dobrze oświetli salon, ale także doda mu luksusu swoim designem. Jej pobór prądu to zaledwie 24 Wat. To około 150 Wat poboru mocy tradycyjnej żarówki. Żarówka LED 24 Wat da zatem takie samo natężenie światła jak żarówka żarowa o mocy 150 Wat. Oszczędność światła jest tutaj bardzo wyraźna. Zaoszczędzimy na prądzie przy lampie wiszącej LED miedzianej aż pięciokrotnie.

Jak działa żarówka LED Hubsch?

Zaletą żarówki LED Hubsch jest przede wszystkim fakt, że to produkt znanej firmy, która słynie z dokładności i wysokiej jakości swoich wyrobów. Producentowi Hubsch możemy w pełni zaufać i cieszyć się doskonałymi trwałymi jego wyrobami. Żarówka LED Hubsch w lampach z kolekcji bihome świeci tak, jak tego wymagamy. Możemy również dopasować ją do swoich wymagań, biorąc pod uwagę barwę światła i jego natężenia.

 

Od kiedy lampy LED udowodniły swoją wytrzymałość i rentowność, zyskały dużą popularność. Ich wysoka moc i niski pobór prądu przewyższa cenę zakupu. W pokoju wystarczy jedna lampa led sufitowa o mocy 24 W, aby dała promień świetlny równy tradycyjnej żarówce 150 Watowej, w której wykorzystywano trudno topliwe włókno. Świeciło ono jasnym światłem dopiero po pewnym czasie, gdy włókno to rozgrzało się do wysokiej temperatury, zatem sporo prądu musiało przez niego przepłynąć, aby mogło się porządnie rozgrzać.

Oprócz przedstawionych mitów i faktów należy podkreślić, że lampy LED są w pełni bezpieczne i wolne od metali ciężkich (rtęć, ołów). Warto więc wykorzystywać w domu żarówki Light Emitting Led dlatego, że są bezpieczne, świecą bardzo długo (wielokrotnie dłużej od żarówek żarowych), po zapaleniu ich utrzymują stałą temperaturę w pomieszczeniu bez względu na czas korzystania ze światła.

Proponowane wpisy blogowe:

Jak wybrać żarówkę, która dobrze oświetli pomieszczenie? Jak dobrać moc żarówki?

Oświetlenie w minimalistycznych wnętrzach

 

Proponowane produkty

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czytaj również
Jak wykorzystać lustra o niestandardowych kształtach w nowoczesnym mieszkaniu?
Kategorie: Lustra08-02-2022

Niestandardowe ozdobne lustra na ścianę wprowadzają do domu bardzo dużo świeżości i luksusowego smaku. Nowoczesne lustro może wspaniale wkomponować się w każdy styl mieszkania. Aby zachować jego spójność, wybierajmy takie lustra, które najlepiej będą współgrać z całością. Jeśli, dla przykładu, urządziliśmy mieszkanie, w którym przeważają meble z metalowymi detalami, wybierajmy takie tafle, które będą miały w sobie taki sam lub podobny element. Gdy natomiast lubimy otaczać się ciepłem drewna, wykorzystajmy lustra z drewnianą ramą. Przy surowym minimalistycznym stylu natomiast świetnie wkomponują się np. lustra bez ram.

 
Czytaj więcej
Dywany z juty - dekoracje w zgodzie z naturą
Kategorie: Styl skandynawski19-10-2021

Jest coś wyjątkowego w dywanach, co sprawia, że przestrzeń wydaje się kompletna. Dywan jutowy odpowiedniej wielkości może pomóc podkreślić znaczenie i funkcję mebli w pokoju, tworząc przytulną i wygodną przestrzeń do życia. Nic więc dziwnego, że dywan z juty z dumą może występować w każdym pokoju w domu, wszędzie wyglądając wyjątkowo!

 

Czytaj więcej
Kategorie:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium