Styl japandi — estetyka minimalizmu z Japonii

Jak stworzyć styl japandi w salonie czysto skandynawskim?

Aby zapanowała spójność stylu ze Skandynawii i Kraju Kwitnącej Wiśni, z salonu dotychczas wzorowanego wyłącznie na modę z Półwyspu Skandynawskiego, należy przede wszystkim zabrać wszystkie zdjęcia do albumu i zamknąć je w szafce z drzwiczkami. Salon w stylu japandi nie toleruje półek otwartych bez żadnej obudowy. Należy wymienić je na pojemne zakryte szafki. Sztuka japońska chroni także przedmioty przed kurzem.



Dywan jutowy wprowadza do wnętrza bliski kontakt z naturą. Nie ma w nim żadnych sztucznych dodatków, co czyni go niezwykle cennym, gdyż dba o zdrowie domowników.

Salon w stylu japandi powinien być przestronny, oszczędny w przedmioty i zbędne ozdoby oraz ornamenty. Łączy on w sobie wspólne ze stylem skandynawskim drewno i beton. Na podłodze warto rozłożyć dywan z naturalnych włókien, np. ze sznurka jutowego. Może on być prostokątny, owalny lub okrągły z pełnym splotem lub ozdobnym wzorem.

 

 

Mały dywan jutowy warto położyć tuż przy sofie lub fotelu, aby można było postawić na nim swoje gołe stopy. Uziemianie to rozpowszechniająca się metoda pozbywania się stresu. Wykorzystuje się w tym celu kontakt skóry stóp z naturalnym podłożem. Do dywanu z juty o pełnym splocie będzie pasować skandynawska sofa, a do ażurowego dywaniku subtelny skandynawski fotel z rattanu. Metalowe nóżki szeroko rozstawione dają pewność stabilnego siedzenia. Salon w stylu japandi wyposażony w wygodne siedzisko z kłączy bambusa z oparciem i wypełnionymi bokami pozwoli na komfortowy wypoczynek w zacisznym kąciku.

Jak zaznaczyć styl japandi w kuchni?

Aby kuchnia typowo w stylu skandynawskim przemieniła się bez zbytnich zmian w styl japandi, wystarczy np. zakryć wiszącą żarówkę papierowym abażurem. Taki mały trik sprawi, że już niewielkimi kosztami, jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki, przed naszymi oczami pojawi się kuchnia japandi. Jeżeli dotychczas trzymaliśmy kieliszki na wierzchu na specjalnym wieszaku, teraz wypadałoby szkło schować do zamykanej szafki.

 

Kuchnia japandi tak samo, jak każde pomieszczenie w tym stylu wymaga czystej prostoty bez ciągłego biegania ze ściereczką i przecierania kurzu ze wszystkich wystawionych na widocznym miejscu bibelotów i zbędnych przedmiotów. Ozdobą, bardzo praktyczną zresztą, kuchnia japandi ma w postaci japońskiego papierowego klosza. Może być kulisty lub owalny, gładki lub harmonijkowy. Aby zachować kolorystykę skandynawską, lampa wisząca papierowa nie ma typowych wzorków jak w czysto japońskim stylu.

Klosz takiej lampy może być białego lub jasnoszarego odcienia. W ten sposób wykorzystany będzie element skandynawski i japoński, wysublimujący najpiękniejsze z nich elementy, świadczące o oszczędności i prostocie. W otoczeniu mebli w jasnych naturalnych kolorach bambusa i betonu ewentualnie metalowych stelażach krzeseł i taboretów kuchnia japandi będzie zarażać domowników spokojem i dawać przestrzeń.

Kiedy powstał japandi styl we wnętrzach?

Możliwość podróżowania po całym świecie pozwala poznawać nie tylko odmienną kulturę i zwyczaje oraz przygotowywanie w inny sposób potraw. To także możliwość podpatrywania, jak urządzone są pokoje i kuchnie w domach w innych zakątkach świata. Stąd właśnie pojawił się pomysł wymieszania stylu skandynawskiego z japońskim. Okazało się, że połączenie skandynawskiego chłodu z ciepłymi japońskimi elementami tworzy wnętrze niezwykle przytulne i przestronne.

Styl japońsko-skandynawski pojawił się całkiem niedawno, bo zaledwie kilka lat temu i bardzo przypadł do gustu projektantom wnętrz. Pasuje on do minimalistycznego nowoczesnego stylu i pozwala łączyć stare przedmioty z nowymi. Naznaczone zębem czasu meble odnawia się i wypełnia ubytki, a także przemalowuje. Dzięki tym zabiegom stary mebel wygląda jak nowy. Zimne podłogi zakrywane małymi dywanami jutowymi izolują chłód, a bose stopy oparte na dywanie czują naturalne ciepło włókna roślinnego.

Każdy styl, który wnosi powiew nowości, świeżości i sprzyja wyciszeniu, warty jest do wdrożenia we własnym domu. Znaleźliśmy się w takich czasach, kiedy odczuwanie spokoju jest, w sposób szczególny, bardzo pożądany. Świadomość przemijania, jaka jest widoczna w stylu japandi, pomaga pogodzić się z tym stanem rzeczywistości. Powrót do korzeni, czyli otaczanie się przedmiotami naturalnymi pochodzenia roślinnego sprzyja ukojeniu umysłu i życia w zgodzie ze sobą, w przestrzennym minimalizmie.

Źródło zdjęć: hubsch-interior.com oraz bloomingville.com

Proponowane produkty

 

 

Przeczytaj też na naszym blogu:

Jak oświetlić jadalnię w stylu minimalistycznym?

Jadalnia pełni w domu istotną rolę. To centrum wielu rodzinnych posiłków i celebrowania chwil razem. Przytulna jadalnia w stylu skandynawskim powinna zachwycać ciepłą atmosferą, którą można osiągnąć dzięki dekoracji, oświetleniu, meblom i umiejętnie dobranej kolorystyce. W niniejszym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak stworzyć salon z jadalnią w stylu skandynawskim. Mamy nadzieję, że okażą się dla Ciebie pomocne w projektowaniu własnej przestrzeni!

 

Ciekawe pomysły na oświetlenie biura

Według wielu badań, pracownicy byliby szczęśliwsi w pracy, gdyby mieli lepsze oświetlenie w biurze. Zarówno dla osób pracujących w domu, jak i spędzających czas w biurowych przestrzeniach razem z kolegami, ważne jest dobrze zaprojektowane oświetlenie. Znalezienie najlepszego oświetlenia biurowego nie bez powodu stało się priorytetem z jednej strony dla osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie biura, jak i dla osób spędzających czas na Home Office. Jakie oświetlenie do biura wybrać, aby pracować wydajniej i w komfortowych warunkach?

 

Loftowe lampy wiszące i sufitowe - efektowne oświetlenie

Nowoczesne lampy loftowe pięknie aranżują wnętrza w stylu industrialnym lat 50. ubiegłego stulecia i warte są naszej uwagi. Podpowiadamy, jakie lampy loftowe wybrać do nowoczesnych, industrialnych wnętrz! Lampy loftowe wiszące mają długie sznury (kable), ponieważ muszą jak najbardziej zniżyć się do nas ze znacznie wyższego sufitu. Są one jednak wykorzystywane nie tylko do wysokich użytkowych poddaszy, ale także do zwykłych mieszkań w bloku. Lampy różnić się będą jedynie długością kabla, aby klosz mógł znaleźć się na żądanej odległości od podłogi.

 

Cegła w mieszkaniu aranżacja wnętrza z ceglaną ścianą

Nieotynkowana cegła na wszystkich ścianach w mieszkalnym wnętrzu daje dużo chłodu, surowości oraz nieprzystępności. Natomiast jeśli surowa cegła znajdzie się tylko we fragmencie pokoju np. na jednej ze ścian lub stworzy nieregularny wzór na ścianie, da ona zupełnie inne odczucie. Od razu mieszkanie stanie się eleganckim lokalem, w którym przyjemnie i luksusowo można spędzić swój wolny czas.

 

Lamele drewniane w salonie najnowszy trend wnętrzarski

Drewniane lamele wkroczyły do prywatnych mieszkań z dużym rozmachem. Dotychczas zdobiły ściany restauracji i korytarze w gmachach różnych instytucji oraz biurach. Znalazłszy się w domu mieszkalnym, zmieniły swój dotychczas surowy charakter na ciepły i przytulny. W nowoczesnych wnętrzach lamele ścienne dekorują pokój oraz dodatkowo ocieplają i wyciszają ścianę, a także optycznie powiększają pomieszczenie, w którym się znajdują. Należy podkreślić, że modne lamele świetnie się prezentują nie tylko na ścianie, ale również na suficie i w elementach mebli zarówno drewnianych, jak i metalowych.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl