Oświetlenie do pokoju dziecka — dziewczynki i chłopca

Lampy do pokoju dziecka muszą dawać dobre skupione światło przy biurku i w kąciku bibliotecznym, gdzie pociecha spędza czas na odrabianiu lekcji i czytaniu książek. Pozostała część pokoju może być rozjaśniona światłem rozproszonym. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Jaka lampa do pokoju dziecka w wieku do lat 3

W pokoju maluszka, który często budzi się w nocy do toalety, powinien być zamontowany kinkiet tłumiący światło żarówki. Dobrze jest też zawiesić lampę z niebieskim kloszem i wkręcić w gwint żarówkę o małej mocy. Dzięki temu niebieska lampa do pokoju dziecka pozwoli pozostać malcowi w półśnie i po wysadzeniu go na nocniczek, wróci do łóżeczka i szybko z powrotem zaśnie.

W długie zimowe wieczory wstawiona lampa w pokoju dziecka powinna oświetlać jak największą część kącika, w którym dziecko się bawi. Może to być lampa podłogowa stojąca lub zawieszony na ścianie kinkiet ze skupionym światłem. Aby pokój był przyjazny malcowi, rozpraszający czające się wokoło cienie, warto zapalić dodatkowo lampę sufitową, której abażur przepuszcza światło rozproszone. Efekt ten osiągnie się dzięki lampie z kloszem rattanowym lub przezroczystym szklanym.

Ponieważ modne są zestawienia lamp sufitowych w różnych rodzajach, bez problemu może zawisnąć lampa rattanowa obok lampy dającej niebieskie światło. Warto postarać się, aby lampy do pokoju dziecka miały sznury (kable) o innych długościach. Wytworzy się wówczas modny niebanalny efekt aranżacyjny.

Jakie lampy do pokoju dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym?

Dziecko uczęszczające do przedszkola już potrzebuje mieć biurko lub stolik, przy którym będzie tworzyło swoje prace z mas plastycznych, kredek, farb, a w zerówce i klasach 1-3 dojdzie również pisanie i odrabianie lekcji. Dlatego starsze dziecko potrzebuje kolejnego dodatkowego oświetlenia biurkowego. Wszystkie dotychczasowe lampy do pokoju dziecka nadal są potrzebne, a na biurku musi zostać postawiona nowa lampa, która pomoże przy pracach twórczych przedszkolaka i ucznia. Wzrok potrzebuje porządnego oświetlenia stanowiska pracy, aby mógł służyć swoją ostrością widzenia jak najdłużej. Jakie oświetlenie do pokoju dziecka wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Oświetlenie w pokoju dziecka chodzącego do przedszkola nadal musi rozświetlać kącik zabaw i cały pokój. Abażury mogą pozostać niezmienne. Wymiana kloszy lub całych lamp może zostać wprowadzona, gdy dziecko stanie się już nastolatkiem.

Na razie wystarczy tylko postarać się o jeszcze jedno, tym razem biurkowe oświetlenie w pokoju dziecka rozpoczynającego swoją przygodę z nauką.

Jakie oświetlenie do pokoju dziecka nastoletniego?

Pociecha, która właśnie wkracza w wiek dorastania, wymaga od rodziców więcej praw dla siebie. Czuje się ona w tym okresie niesamowicie dorosła i dlatego lampy, które towarzyszyły jej przez całe 10 lat dzieciństwa, mogą odejść na drugi plan. Dziecku wydaje się bowiem, że rówieśnicy będą postrzegać je jako… dziecko, a bardzo by tego nie chciało! W tym wieku nastolatek pragnie odmienić swoje wnętrze na bardziej "odlotowe". Świetnie się do tego nadają wiszące lampy z abażurami lustrzanymi z kolekcji hubsch. Lampy te idealnie pasują zarówno do pokoju chłopca, jak i dziewczynki, a ich wyjątkowością jest to, że można się w nich przejrzeć.

Proponowane produkty

 

Na biurko można zaproponować nastolatce lampę stołową hubsch o marmurowej solidnej podstawie z nowocześnie wyprofilowanym słupkiem i lekkim metalowym białym kloszem. Chłopcu, jeżeli woli barwy ciemne, można postawić na biurko lampę czarną London, która ma cienką i wysoką podstawę, bez klosza.

Dorastające dzieci lubią pielęgnować rośliny. Na lekcji botaniki często są prowadzone doświadczenia rozwoju roślin. Można zatem zaproponować młodemu przyrodnikowi lampę stojącą podłogową z miejscem na doniczkę bloomingville.

Połączenie stelażu lampy z doniczką na małą roślinkę, której późnym wieczorem będzie przyświecać sztuczne światło, wzmocni zainteresowanie nastolatka rozwojem roślin (chociażby słynna hodowla fasoli z ziarna).

Oświetlenie do pokoju dziecka w każdym wieku — podsumowanie

Dzieci potrzebują odpowiedniego oświetlenia wszędzie tam, gdzie przebywają. Dlatego należy zadbać o to, aby był oświetlony cały ich pokój oraz dodatkowo miejsce (kącik), gdzie się bawią lub pracują i się uczą. Oszczędzanie na świetle, tak popularne w XX wieku, okazało się zgubne dla ludzkiego wzroku. Zbyt skąpe światło wywołuje szybsze zmęczenie oczu, osłabia pracę mózgu oraz powoduje wady wzroku. Warto dbać o komfort dziecka, aby mogło bez wysiłku czytać, pisać, uczyć się i bawić. Postawienie na porządne oświetlenie w pokoju dziecka zaowocuje lepszymi wynikami w szkole, a im dłużej dziecko będzie miało dobry wzrok, tym dalej mu będzie do noszenia okularów. 

Źródło: hubsch-interior.com, bllomingville.com, nordal.eu

Proponowane produkty

 

Proponowane wpisy blogowe:

 

Oświetlenie w minimalistycznych wnętrzach

A więc chcesz urządzić mieszkanie w minimalistycznym tonie i poszukujesz ciekawych inspiracji na oświetlenie? Czy może po prostu szukasz lampy, która będzie zwieńczeniem projektu, nad którym długo pracowałaś? Niezależnie od tego, na które pytanie odpowiedziałaś twierdząco, świetnie trafiłaś! Oświetlenie jest ważnym aspektem minimalistycznego wystroju wnętrz i może wręcz ożywić pomieszczenie i przekształcić je tak, jak chcemy. Pokażemy Ci kilka najlepszych praktyk, które mamy nadzieję, zainspirują Cię do wykorzystania oświetlenia w drodze do stworzenia nowoczesnej, loftowej i modnej aranżacji.

 

 

 

 

Meble i dodatki do pokoju dziecięcego — sprawdź najnowsze trendy

Pokój dziecięcy powinien być dla dziecka azylem, w którym może się ono schronić, rozwijać swoje pasje i naładować energię na każdy kolejny dzień. Dlatego tak ważny jest funkcjonalny, przemyślany i przyjazny design tego pomieszczenia. Przygotowaliśmy Ciebie kilka wskazówek i gotowych pomysłów, jeśli chcesz urządzić i zaprojektować pokój dziecięcy w stylu skandynawskim.

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl