Czy aranżacja sypialni na poddaszu jest łatwym, a może bardzo wymagającym zadaniem? Jakie oświetlenie do tak usytuowanej sypialni wybrać i czym kierować się przy zakupach? Sprawdź, jak może wyglądać Twoja nowa sypialnia na poddaszu z wykorzystaniem poniższych inspiracji!
Sypialnia potrzebuje nastrojowego światła, byśmy mogli spokojnie przygotować się do nocnego wypoczynku. Usytuowanie jej na poddaszu, gdzie są małe okna, sprzyja dobremu snu, gdyż mała podaż promieni słonecznych pozwala dobrze spać także w trakcie dnia. Aranżując sypialniany pokój na strychu ze spadzistym dachem, należy zwracać uwagę na prawidłowe usytuowanie łóżka, aby podczas podnoszenia się z niego nie uderzyć się w głowę o skośny sufit. Warto też przystosować poddasze nie tylko jako pokój do nocnego odpoczynku, ale także jako miejsce, do którego chętnie zajrzymy w ciągu dnia, by w razie potrzeby móc pobyć tam w ciszy i samotności. Dlatego ważne jest odpowiednie dobranie oświetlenia, aby rozświetlić sypialnię maksymalnie, gdy zaistnieje chęć np. poczytania tam książki lub zajęcia się dzierganiem na szydełku lub inną kreatywną pracą. Udowodnimy, że mała sypialnia na poddaszu ze skosem może być praktyczna, ustawna i elegancka!
Jak zaaranżować małą sypialnię na poddaszu ze skosu?
Tradycyjne ustawianie łóżka przy samej ścianie, po stronie dachowego skosu, często kończy się uderzeniem w głowę osoby wstającej z łóżka. Musimy zatem sprawić, aby mała sypialnia na poddaszu ze skosem była nie tylko ładnie urządzona, ale także miała dobrze rozstawione meble. Należy odejść od tradycji podsuwania łóżka pod samą ścianę przy spadzistym dachu. Szafka, którą stawia się standardowo przy łóżku od środka pokoju, powinna znaleźć się od ściany. Wówczas dajemy sobie przestrzeń i siadając na łóżku, nie uderzymy się o zbyt niski sufit. Na szafce nocnej od ściany postawmy specjalne oświetlenie do sypialni w postaci nastrojowej lampki nocnej, która nada pokojowi romantyczności. Taki nastrój sprzyja poczuciu bezpieczeństwa i spokoju.
Oprócz oświetlenia płynącego z lampki nocnej warto zawiesić skandynawski żyrandol do sypialni, aby w czasie czuwania rozświetlić pomieszczenie najbardziej, jak tylko się da. To konieczność, zwłaszcza gdy sypialnia ma służyć także jako pokój dzienny. Na poddaszu doskonale zdają egzamin lampy mające odsłonięte żarówki. Dzięki temu idealnie górne światło rozproszy cienie. Przemyślana oświetleniowa aranżacja sypialni na poddaszu to sukces uzyskania odpowiedniego w niej nastroju.
Mała sypialnia na poddaszu ze skosu pomieści niewiele mebli. Musimy zatem zadowolić się stylem minimalistycznym. W zupełności wystarczy mała biała komoda Zuiver na najpotrzebniejsze przedmioty i ubranie nocne.
Konieczne jest górne oświetlenie do sypialni, lampka na nocnej szafce i wygodne łóżko (pojedyncze lub podwójne). Na podłodze warto rozłożyć miękki dywan z długim lub krótkim włosem albo pozostawić pusty parkiet, jeżeli tak lubimy.
Można też postawić stylowy stołek lub krzesło albo fotel z niskim oparciem oraz niewielki stolik blisko okna. Jeżeli okno jest na suficie, wymaga założenia rolet, by zasłonić szybę podczas silnych upałów. Gdy okno jest w pionie, może mieć firanki i zasłony lub żaluzje.
Duża sypialnia na poddaszu z małym oknem — jakie oświetlenie?
Sypialnia na poddaszu bez dużego okna, za to z dużym metrażem używana wyłącznie do snu, może mieć zainstalowane tylko kinkiety na ścianie i ustawioną lampkę nocną np. podłogową lub biurkową. U sufitu możemy zawiesić niewielką lampę. Taka aranżacja sypialni na poddaszu dla powyższego celu w zupełności nam wystarczy. Gdy sypialnia ma być jednak użytkowana także w ciągu dnia, będziemy potrzebować nieco więcej żarówek. Należy zapewnić wnętrzu wystarczającą ilość światła, aby zapobiegać męczeniu się wzroku, szczególnie podczas czytania i pracy przy komputerze oraz innych czynnościach wymagających dobrej widoczności.
Gdy poddasze jest wysokie i podłużne, a sufit ścina ściany po obu stronach, warto pomyśleć o lampach zwisających z długim sznurem. Można zamontować ich kilka w równej odległości od siebie wzdłuż sufitu. Do takiego rozmieszczenia górnego oświetlenia świetnie będzie pasować lampa typu golden smoke ze złoceniem w górnej części klosza i nasadki. Długi kabel, mający 2 metry długości obniży światło, które będzie skutecznie oświetlało miejsce pracy.
Bardzo dobrze będzie także pasować skandynawski żyrandol do sypialni, który ma jeszcze dłuższy kabel, co sprawia, że jest bardzo praktyczny i możliwy do zastosowania w różnych wnętrzach. Optymalna długość kabla to gwarancja oświetlenia pokoju na poddaszu o wysokim zadaszeniu. Dla przykładu żyrandol nordlux raito odnajdzie się doskonale w minimalistycznych wnętrzach z klasą. Taka lampa może zawisnąć na środku sypialni lub może wystąpić w kilku egzemplarzach w zależności od wielkości użytkowego strychu oraz zapotrzebowania na światło.
Jeżeli mamy w swoim domu strych i jeszcze stoi surowy, zaadaptujmy go na dodatkowe pomieszczenie użytkowe. Aranżując w nim sypialnię, zyskujemy więcej miejsca na parterze lub piętrze domu, gdzie będzie można przygotować dodatkowy pokój np. gościnny. Możemy też uszykować sobie tam biuro do pracy zdalnej albo gabinet bądź mini salę gimnastyczną, siłownię itp. Sypialnia zaś, którą przeniesiemy na poddasze, stanie się miejscem cichym i przytulnym, w którym będzie się można zrelaksować i odpocząć.
Źródła zdjęć: hkliving.com, ebbandflow.com, societyoflifestyle.com, hubsch-interior.com, qeeboo.com halodesign.dk
Zobacz też na naszym blogu:
Oświetlenie w minimalistycznych wnętrzach
A więc chcesz urządzić mieszkanie w minimalistycznym tonie i poszukujesz ciekawych inspiracji na oświetlenie? Czy może po prostu szukasz lampy, która będzie zwieńczeniem projektu, nad którym długo pracowałaś? Niezależnie od tego, na które pytanie odpowiedziałaś twierdząco, świetnie trafiłaś! Oświetlenie jest ważnym aspektem minimalistycznego wystroju wnętrz i może wręcz ożywić pomieszczenie i przekształcić je tak, jak chcemy. Pokażemy Ci kilka najlepszych praktyk, które mamy nadzieję, zainspirują Cię do wykorzystania oświetlenia w drodze do stworzenia nowoczesnej, loftowej i modnej aranżacji.
Sypialnia w stylu minimalistycznym - jak ją odpowiednio zaaranżować?
Zaprojektowanie minimalistycznej sypialni jest zwykle łatwiejsze do powiedzenia niż do zrobienia. Zwłaszcza gdy nie dysponujesz imponującym metrażem i musisz zastanowić się nad każdym wybieranym dodatkiem i meblem. Sypialnia minimalistyczna i jej projekt może być naprawdę ciekawą przygodą i wyzwaniem. Głównie ze względu na to, że powinna być co do zasady miejscem przytulnym, wygodnym. Takim gdzie wszystko jest pod ręką i gdzie nic nie zaburzy codziennego odpoczynku.
Proponowane produkty: