Białe wnętrza zyskują ostatnimi czasy dużą popularność. Ściany, meble i dodatki w białym kolorze zaczynają królować w mieszkaniach, biurach, gabinetach. Podyktowane to jest uniwersalnością tego koloru, gdyż pasuje on do każdego wnętrzarskiego stylu. Dzięki temu możemy urządzić pomieszczenia tak, jak chcemy.
W zależności od indywidualnych potrzeb będą to wnętrza w całkowicie nieskazitelnej bieli lub z wprowadzonymi niewielkimi akcentami innych kolorów i odcieni. Biała barwa wprowadza do mieszkania spokój, świeżość i naturalność. Zgoda na biel w domu to otwarcie się na nowości i zmiany we własnym życiu.
Białe wnętrza — nowoczesna forma rozświetlania pomieszczeń
Biały kolor na ścianach i meblach skutecznie rozjaśnia pokój. Dzięki temu przyjemniej w nim się przebywa, a mózg lepiej myśli. Dlatego ściany w salonie chętnie malujemy na biało i wstawiamy białe meble lub w kolorach naturalnego drewna. Wieszamy w oknach nie tylko białe firany, co zazwyczaj jest normą, ale także białe zasłony. Staramy się dobrać odpowiednie oświetlenie, wymieniając ciemne i ciężkie żyrandole na lekkie lampy wiszące z białym szklanym albo metalowym kloszem lub prześwitującym rattanowym albo bambusowym abażurem.
Sztuczne światło i białe wnętrze pomagają zatrzymać dzień w pomieszczeniu na dłużej, niż to się dzieje w pokojach z ciemnymi meblami i ścianami. Zawieszona u sufitu nowoczesna biała lampa z metalu daje podwójne światło. Wydostaje się ono na zewnątrz nie tylko przez dolny główny otwór klosza, ale także poprzez ażurowe ścianki, które biała lampa ma w górnej i dolnej jej części.
Białe wnętrze lubi mieć światło elektryczne osadzone niżej, nie bezpośrednio przy suficie, dlatego doskonale sprawdzają się w takim pomieszczeniu lampy wiszące o różnej długości i odmiennych kształtach. Pięknie prezentują się takie lampy wieszane w skupiskach trzech i więcej na innych wysokościach. W dużym salonie warto takie skupisko lamp zawiesić niestandardowo, aby było bardziej nowocześnie. Czyli zamiast na środku sufitu przesunąć punkt zaczepienia bliżej jednego z kątów albo jednej połowy pomieszczenia tam, gdzie zamierzamy postawić stolik i kanapę albo stół z krzesłami.
Jak delikatnie przełamać dominującą biel we wnętrzach?
Aby lekko przełamać kolor bieli, warto wprowadzić do wnętrza elementy np. w odcieniach szarości. Rozbielona czerń, która znajdzie się w oprawie ze zdjęciem lub ramce z lustrem już wprowadzi delikatne zmiany w wyglądzie pomieszczenia. Można też zaakcentować silniej przełamaną biel poprzez przemalowanie wnętrza kredensu. Doskonale będzie pasować tutaj gotowa biała szafa przesuwna, która zewnętrzne ścianki ma białe, a wewnętrzne wraz z półkami — grafitowe. Jej przesuwne drzwi są do połowy oszklone, dzięki czemu modny grafit zostaje skutecznie wyeksponowany.
Warto też łączyć białe wnętrze z drewnem, co można szybko osiągnąć za pomocą lampy z bambusowym bądź rattanowym abażurem. Z tych surowców świetnie do wnętrza z dominacją bieli będą pasować także meble. Wspaniale nadają lekkości i świeżości takiemu wnętrzu. Zamiast tradycyjnej dużej kanapy wstawmy do salonu rattanowy szezlong manou. Ma on miękkie siedzisko i wałki z gąbki powleczonej jasnym tekstylnym obiciem. Można na nim siedzieć, a także uciąć sobie poobiednią drzemkę, układając się na niej wygodnie w pozycji leżącej.
Okrągły stolik o solidnej podstawie, w całości wykonany z rattanu na wzór plecionego koszyka idealnie pasuje do szezlongu.
Bardzo dobrze komponuje się także białe wnętrze z drewnem litym. To wszelkiego rodzaju stoliki, krzesła, półki, szafy, a także ozdoby (np. wazon do gałązek z baziami lub suchych kwiatów w bukiecie itp.). Przedmioty te mogą pozostać w naturalnym kolorze drewna, ale nie muszą. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu chcemy wnętrzarską biel przełamać. Jeśli mają to być tylko niewielkie akcenty zmieniające kolor, to np. biała szafa przesuwna będzie idealna.
Na biały kolor we wnętrzach (w tym także mebli i dodatków) decydują się osoby pragnące zmian i powiewu nowości. Zmiany te mogą dotyczyć nie tylko sfery materialnej, ale także duchowej. Zatem powodem do odmiennego stylu w mieszkaniu może być chęć pozbycia się rutyny i zwiększenia swej przestrzeni. Barwa biała wspaniale rozświetla pomieszczenia i czyni je większymi optycznie. Białe meble i te z naturalnego drewna dają przestrzeń, dzięki której łatwiej się oddycha. Decyzja na biel to przełamanie rutyny dnia codziennego i stagnacji. Przemiana ciemnego mieszkania na wnętrze pełne bieli to bardzo dobre rozwiązanie, by czuć się w nim lepiej, swobodniej, zupełnie tak, jakbyśmy zamieszkali w całkowicie nowym domu.
Żródło zdjęć: hubsch-interior.com, woood.nl, dutchbone.com, bloomingville.com oraz hkliving.com
Proponowane produkty
Proponowane wpisy blogowe:
Rattan - jak sprawdzi się we wnętrzu w stylu skandynawskim?
Meble i oświetlenie w stylu skandynawskim mają nieskomplikowany i minimalistyczny design, dzięki czemu pasują do każdego pomieszczenia, niezależnie od jego układu czy ustawienia.
Jak odnajduje się czerń i biel w aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim?
Czarno-białe pomysły na dekoracje w stylu skandynawskim mogą zamienić małe pokoje w przestronne przestrzenie, tworząc jednocześnie piękny i nowoczesny wystrój wnętrz z odrobiną zaskoczenia. Koniecznie poznaj nasze pomysły i sposoby na aranżację mieszkania przy wykorzystaniu tych dwóch kolorów.