Na pierwszy rzut oka styl skandynawski i minimalizm mogą wydawać się niemalże takie same. To często określenia używane zamiennie przez osoby mówiące o prostych, ale ciepłych i praktycznych aranżacjach. Przyjęło się, iż są one synonimami i jest w tym sporo racji. Rzeczywiście, we współczesnej kulturze projektowania i zmyślnych aranżacji stworzył się niemal wszechobecny obraz idealnego, uporządkowanego wnętrza. Są to niemal zawsze białe ściany, starannie dobrane rośliny w modnych, jasnych doniczkach. To także neutralne koce z dzianiny czy inne skandynawskie tekstylia, a przede wszystkim czyste powierzchnie i niewymagające przestrzenie. Chociaż styl skandynawski i styl minimalistyczny bardzo dobrze się ze sobą mieszają (i nie da się ukryć, często przenikają), zauważalne są drobne różnice. Na czym zatem polega minimalistyczny wystrój wnętrz? Czym charakteryzuje się skandynawski minimalizm? O tym w artykule.
Na czym polega minimalistyczny wystrój wnętrz?
Minimalizm to w uproszczeniu styl, w którym dążymy do stworzenia prostej przestrzeni. Skandynawski design z kolei opiera się na historii praktycznego, funkcjonalnego i relaksującego urządzania domu. Jest pragmatyczny i pozostawia mnóstwo miejsca na to, co kochasz. W niniejszym artykule podejmiemy się próby wyjaśnienia kluczowych różnic pomiędzy skandynawskim designem a minimalizmem. Chcemy, abyś mógł lepiej zrozumieć swoje motywacje aranżacyjne, co też przyczyni się do większej świadomości i ciekawszych pomysłów na etapie projektowania wnętrz. Odnajdując się w różnicach i detalach, bez problemu stworzysz autentyczne, wygodne i eleganckie miejsce do życia.
Styl skandynawski — czym się odznacza?
Skandynawskie wzornictwo zaczęło pojawiać się już w XX wieku. Dziś, niezmiennie, design scandi stawia na pierwszym miejscu funkcjonalność i prostotę. Prostym przykładem mogą być modne lampy do salonu w nowoczesnym guście, bądź lustro okrągłe w drewnianej ramie, które może okazać się doskonałym uzupełnieniem przestrzeni. To, co czyni ze stylu skandynawskiego wyjątkowy wybór to szeroka dostępność produktów i łatwość w stworzeniu na własną rękę współgrającej ze sobą aranżacji. Skandynawskie wartości, takie jak rzemiosło i hygge, zrównoważyły industrialne i przyszłościowe podstawy stylu. W stylu scandi nie da się nie zauważyć czystych linii i prostych form oraz jasnych kolorów. Podobnie zresztą jeśli chodzi o styl industrialny meble są w nim bardzo podobne jeśli chodzi o prostotę wykonania i ciekawą formę. Pod tym kątem jak najbardziej można nazwać styl skandynawskim stylem z elementami minimalizmu.
Styl skandynawski skupia się na meblach i dodatkach, które są niezbędne w przestrzeni do życia. To, można powiedzieć, zwykły, “pozbawiony fajerwerków” design i artykuły takie jak krzesła, lampy, naczynia kuchenne czy siedzisko do przedpokoju z oparciem, pomagają stworzyć prosty wygląd mieszkania. Królują tutaj lampy skandynawskie sklep bihome.pl posiada ich bardzo szeroką kolekcję, a więc i wybór jest bardzo prosty.
Źródło: hubsch-interior.com
Słowo minimalizm jest z kolei bardzo chętnie wykorzystywane przez artystów, którzy odeszli od dawnych artystycznych tradycji podmiotowości i autoekspresji, zamiast tego dążyli do obiektywnego i analitycznego wyrażania rzeczywistości. Minimalistyczny wystrój wnętrz zyskał popularność już w latach 80. XX wieku i był pod szczególnym wpływem japońskiej architektury i filozofii zen. W tym stylu zdecydowanie odbiegało się od wartości przytulności i przywiązania do mebli, bądź tworzenia sentymentalnych przestrzeni.
Wystrój minimalistyczny, a wystrój skandynawski
Z pewnością ciekawią Cię podstawowe różnice, które dzielą styl skandynawski z minimalistycznym. Otóż w minimalizmie puste ściany i biała przestrzeń nabierają często symbolicznego znaczenia. Jest się otwartym, wolnym i nieobciążonym wszechobecnymi gadżetami, meblami czy dekoracjami, co nie ma znaczenia ani nie służy. Przestrzeń daje miejsce na przemyślenia i wzbudza kreatywność, uspokaja. Bardziej utylitarne odmiany minimalizmu pytają czy naprawdę potrzebujesz tych mebli i akcesoriów? Podstawowym celem jest uwolnienie się w życiu od dóbr materialnych. Często mówiąc o produktach wpisujących się w kanon minimalistycznego piękna można wymienić stół drewno metal czy inne elementy, które wykonany zostały głównie z twardych, surowych materiałów.
W minimalizmie dodatki i to, czego nie potrzebujemy do życia są często przedstawiane jako zło konieczne. Oczywiście nadal można pozwolić sobie na ciekawe dodatki i detale, jednak powinny być wtedy ograniczone do minimum oraz najwyższej jakości. Minimalizm ostatecznie jest związany z poczuciem nadmiernej konsumpcji, czego należy się wyzbyć. Poszukując przykładowo oświetlenia pasującego do takiego stylu aranżacji, postaw na house doctor twice. Ta lampa o chłodnym i prostym wyglądzie to jedna z lepszych opcji jeśli chodzi o oświetlenie. Do kolekcji możesz dobrać pozostałe produkty od firmy House Doctor, na przykład kinkiet Game czarny House Doctor.
House doctor meble są niepowtarzalne. Pasują bowiem zarówno do czystego stylu skandynawskiego opartego o przytulność i wygodę, jak i minimalistycznego, który bardziej stawia na ograniczenie dóbr materialnych, w tym również mebli i dodatków.
Źródło: hubsch-interiorsocietyoflifestyle.com
Z kolei w skandynawskim designie przestrzeń pełni bardziej praktyczną rolę i daleko jej do pustych i surowych przestrzeni. Przestrzeń jako motyw przewodni projektu daje poczucie lekkości, które poprawia nastrój i stawia na pierwszym miejscu funkcjonalność, która jest sercem skandynawskiego wystroju wnętrz. Dlatego też w stylu skandynawskim najczęściej spotkamy jasne, neutralne kolory i dużą ilość światła w praktycznie każdym pomieszczeniu. Tu pojawiać się mogą modne krzesła drewniane tapicerowane do salonu, eleganckie lampy wiszące styl skandynawski czy dodatki takie jak doniczki bloomingville i wygodna, skandynawska sofa.
Skandynawska przestrzeń do życia ostatecznie pełni funkcję praktyczną. Ułatwia codzienne życie i tworzy relaksującą atmosferę, do której zawsze chce się wracać. Produkty takie jak kinkiet bloomingville czy house doctor kosz czynią z przestrzeni miejsce naprawdę wyjątkowe i przyjazne.
Skandynawski design jest niepowtarzalny z różnych powodów. Można powiedzieć, że koncentruje się na zwykłym życiu, które większość osób ma na wyciągnięcie ręki. To, co łączy styl skandynawski z minimalistycznym to przystępny wygląd oraz prostota, która urzeka od lat coraz więcej osób, które poszukują wspaniałych inspiracji aranżacyjnych.
Styl minimalistyczny czy skandynawski? A może skandynawski minimalizm?
Skoro już wiesz, jaka jest różnica między stylem minimalistycznym a skandynawskim i jednocześnie czujesz, że oba trafiają w Twoje gusta, nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na skandynawski minimalizm. Wnętrze w takim stylu będzie proste, jasne i przestronne, a jednocześnie przytulne. Najlepiej w nim sprawdzą się proste, najbardziej niezbędne meble z naturalnych tworzyw. By jednak nie stworzyć wrażenia surowości, należy urozmaicić wystrój ciepłymi dodatkami, które dodadzą całości klimatu oraz stworzą we wnętrzu niepowtarzalną atmosferę. Czas postawić na skandynawski minimalizm.
Proponowane produkty:
Przeczytaj też następujące wpisy:
Modne lampy wiszące do jadalni i nie tylko od firmy Bloomingville - graj kolorami
Zobacz najlepsze naszym zdaniem serie lamp mało znanej w Polsce, a cenionej w Europie Zachodniej, duńskiej firmy EBB&Flow. Wszystkie projekty w EBB&Flow zaczynają się od jej właścicielki, Susanne Nielsen, którą miałam okazję poznać osobiście przy okazji jednych z targów w Paryżu. Susanne dla każdego nowego pomysłu jako punktu wyjścia używa klasycznego brytyjskiego i nordyckiego stylu, ma przede wszystkim zamiłowanie do naturalnych materiałów, szkła, kryształu, metalu i tekstyliów, w wyniku czego stworzyła oryginalny styl, który łącząc światło i szkło wypełnia je lekkością, prostotą i dodaje do tego nutę nowoczesności.
Loftowe lampy wiszące i sufitowe - efektowne oświetlenie
Nowoczesne lampy loftowe pięknie aranżują wnętrza w stylu industrialnym lat 50. ubiegłego stulecia i warte są naszej uwagi. Podpowiadamy, jakie lampy loftowe wybrać do nowoczesnych, industrialnych wnętrz!
Jak szklane lampy mogą współgrać z każdym stylem w Twoim domu?
Światło pełni w życiu człowieka dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze, człowiek ponad 80% informacji o otaczającym świecie pozyskuje za sprawą wzroku, zatem do wykorzystania swoich możliwości światło jest po prostu niezbędne do życia. Po drugie światło pełni funkcję biologiczną nadając życiu określony rytm (dobowy) ma istotny wpływ na procesy biologiczne zachodzące w człowieku m.in. na gospodarkę hormonalną, krążenie krwi i metabolizm. W związku z powyższym odpowiednie oświetlenie przestrzeni życiowych ma niezwykle pozytywny wpływ zarówno na zdrowie, nastrój i samopoczucie, wydajność i dokładność, wrażenia, ale też bezpieczeństwo jak i na jakość i komfort życia człowieka.