Jak odnaleźć się w minimalizmie? Czym charakteryzuje się minimalistyczny wystrój wnętrz?

Większość osób przynajmniej kojarzy pojęcie minimalizmu. Minimalizm dla wielu jeden z głównych trendów w podejściu do aranżacji wnętrz. Podejście, które zasadniczo polega na ograniczaniu się do najbardziej podstawowej formy, ograniczeniu ilości i prostocie. Występuje zarówno w sztuce, stylu życia, jak i właśnie architekturze. Minimalistyczny wystrój wnętrz można zatem zastosować do większości mieszkań, nawet niezależnie od upodobań gospodarzy. Minimalistyczny styl mieszkania był i ciągle jest bardzo modnym sposobem na urządzanie przestrzeni. Dlaczego?

Ten uwielbiany przez wielu styl może wydawać się bardzo podobny do nowoczesnego wystroju wnętrz. Minimalizm w wystroju wnętrz polega jednak na wykorzystaniu podstawowych elementów, aby stworzyć prostą i uporządkowaną, wygodną do życia przestrzeń. Można w skrócie opisać minimalistyczny wystrój wnętrz jako kierunek, który odznacza się prostotą, czystymi liniami i monochromatyczną paletą kolorów. Zwykle łączy w sobie otwarty plan, dużo światła i funkcjonalne meble, koncentrując się na kształcie, kolorze i fakturze zaledwie kilku podstawowych, głównych elementów. Dom w stylu minimalistycznym to hit ostatnich lat, dlatego tym bardziej poznać kluczowe elementy, które stanowią znak rozpoznawczy. Przykładem może być komoda czarna Hubsch, która umożliwi osiągnięcie wystroju minimalistycznego w każdym pomieszczeniu. Urządzając minimalistyczne wnętrze warto postawić na wygodne krzesło rattanowe Hubsch

 

 

Elementy minimalistycznego designu

Wiele minimalistycznych domów cechuje się prostym, nieskomplikowanym układem. Takim jednak, który  jednocześnie jest efektywny, w tym sensie, że gwarantuje wygodę, zaspokojenie domowych potrzeb i spokój ducha. Wnętrze minimalistyczne to przejrzystość planu, w którym przestrzenie są wręcz przewidywalne i raczej nieskomplikowane. Proste formy, otwarte plany, ściany pozbawione dekoracji, skromne powierzchnie do przechowywania oraz nacisk na dopuszczenie jak najwięcej światła dziennego. To cechy charakterystyczne minimalistycznych domów i mieszkań. Minimalistyczny styl mieszkania to nie tylko meble, ale i dodatki, które również odgrywają istotną rolę, takie jak na przykład lustro okrągłe dąb Hubsch.

Źródło: ebbandflow.dk

Jak w kilku punktach podsumować minimalistyczny wystrój wnętrz?

  • Prostota formy i funkcji;
  • Nieskomplikowane wykończenie ścian;
  • Czysta, otwarta, wypełniona światłem przestrzeń;
  • Proste detale pozbawione dekoracji;
  • Strategicznie przemyślane wykorzystanie materiałów, przede wszystkim w celu uzyskania atrakcyjności wizualnej, tekstury i osobowości.

Minimalistyczne wnętrza domu są pełne odwagi i wyrazistości

W minimalistycznym podejściu do urządzania wnętrz niezmiennie obserwujemy podstawowe elementy takie jak: światło, prostą formę i meble najwyższej jakości. Wszystko zazwyczaj w układzie otwartym, aby spotęgować poczucie wolności i relaksu. Minimalistyczny styl mieszkania jest podejściem, w którym nie ma miejsca na nadmierne dekoracje i różnokolorowe akcesoria. Zamiast tego stosuje się nieskomplikowane detale, które harmonijnie wtapiają się w otoczenie. Może to być pojedyncza grafika zdobiąca ścianę w salonie. Może piękny, duży wazon na stole w jadalni. Z powodu ograniczeń, które wprowadza wystrój minimalistyczny, powstaje wątpliwość czy jest on stylem praktycznym. Z drugiej jednak strony, w minimalistycznych domach i mieszkaniach wszystko jest zawsze na swoim miejscu. Mieszkanie służy gospodarzowi, nie na odwrót.

Źródło: ebbandflow.dk

Minimalistyczne meble i dodatki powinny przedstawiać funkcjonalność i praktyczność. Płaskie, gładkie powierzchnie i mocne, czyste linie tworzą odważne stwierdzenia, które podkreślają charakter każdego przedmiotu. Jeśli chodzi o minimalistyczny styl mieszkania, nie znajdziesz w nim wzorzystych mebli i akcesoriów. Tym bardziej szczegółowych zdobień. Zamiast tego właściciele projektujący styl minimalistyczny wnętrza skupiają się na czystości i prostocie kształtu i formy.

Jak ocieplić wnętrze w stylu minimalistycznym?

Sprawienie by minimalistyczny wystrój wnętrz wyglądał przytulnie, może być trudnym zadaniem. Natomiast jest jak najbardziej możliwym do osiągnięcia. Jak już wspomnieliśmy, wnętrze minimalistyczne rozpoznajemy głównie ze względu na czysty, uporządkowany i monochromatyczny wygląd. Uporządkowanie przestrzeni pomaga uregulować umysł i stworzyć wrażenie wizualnego spokoju i harmonii. Droga do tego nie musi być jednak łatwa. Dostosowując się upodobań oraz indywidualnych preferencji właściciela, niektóre minimalistyczne domy mogą wydawać się za bardzo surowe. Co zrobić, aby tego uniknąć i zapewnić, że Twoja minimalistycznie zaprojektowana przestrzeń będzie przyjemna do życia? Możesz zarządzić kilka drobnych korekt, które szybko odmienią pierwsze wrażenie. Wprowadź do wnętrza tekstylia skandynawskie. Dzięki temu styl minimalistyczny wnętrza stanie się bardziej nowoczesny. Jednocześnie przyjazny w odbiorze zarówno dla domowników, jak i gości. Dziś przedstawiamy kilka sposobów na dodanie ciepła i koloru do każdego minimalistycznego projektu niezależnie od tego, czy jest to kuchnia, sypialnia czy salon.

Po pierwsze spróbuj wykorzystać i połączyć różne odcienie i faktury

Minimalizm w wystroju wnętrz staje się niezwykle popularny. Warto jednak wiedzieć jak delikatnie ocieplić wystrój minimalistyczny, aby był przede wszystkim komfortowy. W przypadku korzystania z prostej palety kolorów doskonałym pomysłem na ocieplenie przestrzeni jest łączenie różnych odcieni i tekstur. Dobrym przykładem jest zastosowanie np. w sypialni ciemnej, gładkiej tapety oraz miękkich tkanin i dywanów. Wprowadzi to do pomieszczenia ciepło i atmosferę komfortu. W łazience połączenie faktur to zawsze sprawdzony sposób na stworzenie wizualnego efektu wow! Nadal można zachować neutralną paletę kolorów, podczas gdy drewniane akcesoria mogą zmiękczyć surowe dodatki.

Po drugie wprowadzaj tekstylia

Dom w stylu minimalistycznym to przestrzeń, w której tekstylia powinny się pojawić. To właśnie tekstylia wprowadza inną teksturę, a tym samym ciepło, które jest pożądane w projektowaniu minimalistycznych przestrzeni. Dywaniki, pościele, poduszki wykonane z różnych naturalnych materiałów takich jak len, wełna i bawełna. To tylko kilka przykładów na to, jak można z powodzeniem wprowadzić ciepło i komfort do surowego pomieszczenia, jednocześnie zachowując wnętrze minimalistyczne i proste.

Po trzecie wybieraj tylko produkty najwyższej jakości

Minimalistyczne wnętrza domu są bardzo wymagające. Nie ma w nich miejsca na półśrodki. Dlatego podchodząc do etapu aranżacji powinnaś w pierwszej kolejności zweryfikować jakość mebli i akcesoriów, które zamierzasz włączyć do projektu. Minimalistyczny styl mieszkania powinien opierać się na naturalnych i solidnych materiałach. Skieruj się zatem w stronę drewnianych, metalowych, wręcz masywnych mebli i prostych tekstylnych dodatków, najlepiej z górnej półki.

Dom w stylu minimalistycznym to świetny pomysł, ale nie dla wszystkich. Czy styl minimalistyczny wnętrz będzie dla Ciebie? Po lekturze niniejszego artykułu powinnaś nieco lepiej znać odpowiedź na to pytanie. W opinii większości naszych klientów prosty i wygodny do tego rzucający się w oczy i budzący podziw styl minimalistyczny jest niezwykle atrakcyjny. Naszym zdaniem warto od tego zacząć i systematycznie, w miarę poznawania swoich preferencji i potrzeb, odpowiednio zmieniać wystrój. Bo zmiany lubimy najbardziej!

Proponowane produkty:

 

 

Przeczytaj też na naszym blogu:

Jak dobrać lampy do wysokich pomieszczeń

W nowoczesnych domach hall jest sporym korytarzem o podstawie kwadratu lub bryły nieregularnej. Sufit jest nad nim bardzo wysoko. Znajduje się on dopiero na tej samej wysokości co sufit części mieszkalnej na piętrze. Domy w bryle stodoły mają sufity spadziste jedno lub dwustronne. Kondygnacje te są równocześnie dachem. Taki model budynków również wymaga instalowania lamp sufitowych o długich kablach, aby zwisały jak najniżej. Wysokie sufity znajdujemy także w starodawnych kamienicach i tam tak samo warto wykorzystać lampy do wysokich pomieszczeń.

 

Aranżacje biura w stylu skandynawskim, pomysły i inspiracje

W związku z pandemią i dynamicznym rozwojem nowych technologii coraz więcej osób pracuje w domu. Domowe biuro staje się więc ważnym pomieszczeniem, a jeśli dopiero jesteś na etapie planowania odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni tylko dla siebie, mamy szereg sprawdzonych pomysłów! Skandynawskie biuro zaskakuje prostotą, funkcjonalnością i kunsztem, a projekty, które wymyślane są przez naszych klientów to ponadczasowe, minimalistyczne podejście, które celebruje piękno natury i wprowadza w harmonię z otaczającym światem. Jeśli chcesz przeprojektować swoje biuro w stylu skandynawskim, mamy nadzieję, że nasze pomysły wskażą Ci drogę od pięknych i nowoczesnych aranżacji!

 

Loftowe lampy wiszące i sufitowe - efektowne oświetlenie

Nowoczesne lampy loftowe pięknie aranżują wnętrza w stylu industrialnym lat 50. ubiegłego stulecia i warte są naszej uwagi. Podpowiadamy, jakie lampy loftowe wybrać do nowoczesnych, industrialnych wnętrz! Lampy loftowe wiszące mają długie sznury (kable), ponieważ muszą jak najbardziej zniżyć się do nas ze znacznie wyższego sufitu. Są one jednak wykorzystywane nie tylko do wysokich użytkowych poddaszy, ale także do zwykłych mieszkań w bloku. Lampy różnić się będą jedynie długością kabla, aby klosz mógł znaleźć się na żądanej odległości od podłogi.

 

Cegła w mieszkaniu aranżacja wnętrza z ceglaną scianą

Nieotynkowana cegła na wszystkich ścianach w mieszkalnym wnętrzu daje dużo chłodu, surowości oraz nieprzystępności. Natomiast jeśli surowa cegła znajdzie się tylko we fragmencie pokoju np. na jednej ze ścian lub stworzy nieregularny wzór na ścianie, da ona zupełnie inne odczucie. Od razu mieszkanie stanie się eleganckim lokalem, w którym przyjemnie i luksusowo można spędzić swój wolny czas.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl