Jak zadbać o meble? Kilka wskazówek dotyczących czyszczenia i pielęgnacji

Meble to bez wątpienia jedne z najważniejszych elementów w domu. By pięknie się prezentowały przez długi czas, trzeba o nie dbać. Bardzo ważna jest odpowiednia ich pielęgnacja i regularne czyszczenie. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo czyścić meble drewniane, skórzane i tekstylne.

Źródło: hubsch-interior.com

 

Jak czyścić meble drewniane?

Dla większości z nas całoroczne czyszczenie drewnianych mebli ogranicza się do wycierania kurzu przy wykorzystaniu wilgotnej gąbki. Konieczne może być jednak dokładniejsze czyszczenie kilka razy w roku, aby meble dłużej wyglądały świetnie i prezentowały się doskonale we wszystkich pomieszczeniach. Zastanawiając się nad tym jak czyścić meble drewniane, kluczem do sukcesu jest wykorzystanie polecanych i co najważniejsze, bezpiecznych detergentów. Kompletując je należy unikać zbyt silnych produktów, które mogą odbarwić drewno, bądź je uszkodzić. Regularna pielęgnacja mebli drewnianych niekoniecznie jednak wymaga systematycznego stosowania środków chemicznych. Aby wyczyścić drewniane meble wystarczy regularne odkurzanie, najlepiej przy wykorzystaniu ściereczki z mikrofibry, która jest miękka i nie porysuje powierzchni. W celu nadania blasku meblom drewnianym wystarczy użyć gąbki namoczonej w wodzie z mydłem i kilkoma kroplami octu domowego. To tradycyjna metoda czyszczenia, która często sprawdza się o wiele lepiej od nowoczesnych środków reklamowanych na każdym kroku.

Surowe drewno jest najtrudniejsze w utrzymaniu. Głównie z tego powodu, że łatwo się brudzi. Pamiętaj, aby cyklicznie zaimpregnować powierzchnię określonymi produktami. Jeśli na stole zauważyłaś trudne do usunięcia plamy, możesz również użyć papieru ściernego, aby delikatnie przeszlifować problematyczne miejsce i następnie zaolejować cały mebel.

Źródło: madamstoltz.dk oraz blommingville.com 

Jak czyścić meble skórzane?

Długowieczność mebli skórzanych zależy głównie od metod i częstotliwości konserwacji. Źle pielęgnowana skóra traci połysk, z czasem wysycha i staje się bardziej podatna na przebarwienia i pęknięcia. Oprócz gotowych, dostępnych produktów do pielęgnacji i do czyszczenia skóry, skuteczne są również środki gospodarstwa domowego, które z pewnością masz pod ręką. Mieszanka octu i mleczka do demakijażu na waciku to idealny duet, jeśli chcesz niskim kosztem doprowadzić starą kanapę do porządku i przywrócić jej świetny wygląd! Płyn do demakijażu lub krem nawilżający są szczególnie skuteczne w utrzymaniu połysku mebli ze skóry.

Źródło: hubsch-interior.com

Bezproblemowe czyszczenie mebli tapicerowanych

Nowoczesne fotele skandynawskie, sofy i designerskie krzesła obite tkaniną pojawiają się w praktycznie każdym dobrze urządzonym domu. Przyciągają wzrok, a jednocześnie są bardzo wygodne i ciepłe. Czyszczenie mebli tapicerowanych jednak może stanowić spore wyzwanie. Jeśli przypadkowo rozlejesz brudny płyn na tkaninę, natychmiast użyj wilgotnej gąbki nasączonej detergentem i wytrzyj plamę od zewnątrz. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością wody. Zbyt nasiąknięta gąbka wodą może pozostawić zacieki na powierzchni sofy, kanapy czy krzesła.

Podsumowując, czyszczenie mebli drewnianych, skórzanych i tapicerowanych jest proste, o ile przestrzegamy odpowiednich zasad oraz stosujemy dobrze dobrane środki pielęgnacyjne. Używając wysokiej jakości produktów czyszczących w odpowiedni sposób, możemy być pewni, że nasze meble drewniane, skórzane i tapicerowane na długo zachowają atrakcyjny wygląd. Pamiętajmy również, że prawidłowa pielęgnacja mebli konserwuje je i wydłuża ich żywotność. Warto zatem o nie dbać, jeśli planujemy kupić zestaw, który będzie długofalową inwestycją.

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl