Lampa nad stołem w jadalni to szeroki i bardzo wdzięczny temat. Aby wybrać odpowiednią lampę do jadalni, warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, jaką funkcję ma ona spełniać. Czy chcesz stworzyć nastrój idealny na romantyczną kolację? A może pracujesz przy stole w jadalni i potrzebujesz bardziej funkcjonalnej lampy ze światłem, które pozwoli na pracę w skupieniu? Możliwe jest również połączenie różnych funkcji, na przykład za pomocą zainstalowania kilku lamp wiszących z żarówkami umożliwiającymi regulację natężenia światła. Atrakcyjnym pomysłem może być też zawieszenie dekoracyjnego żyrandola nad stołem.
Ale gdy to już mamy za sobą, gdy wybraliśmy i nasza lampa do jadalni nad stół jedynie czeka na instalację, powstaje wątpliwość jak ją zawiesić, na jakiej wysokości, co wziąć pod uwagę i o czym pomyśleć.
Wielu projektantów twierdzi, że lampa wisząca jest odpowiednio zawieszona nad stołem jeśli znajduje się mniej więcej na wysokości wzroku, gdy stoisz. Warto to wziąć pod uwagę, a zasada ta dotyczy bez względu na kształt stołu (nie ma znaczenia czy to stół okrągły do jadalni, czy prostokątny) jak i bez znaczenia jest kwestia materiału, z którego stół został wykonany (tak samo potraktujemy w tym zakresie drewniany stół do jadalni jak i stół nowoczesny do jadalni wykonany z metalu i szkła). Czy to kończy temat? W niektórych przypadkach być może i tak, ale w wielu na pewno go nie wyczerpuje.
Lampa nad stół do jadalni zawieszona na odpowiedniej wysokości gwarancją estetyki i funkcjonalności
Lampa nad stół jadalny zwykle zawieszana jest nad jego środkiem i co ważne na odpowiedniej wysokości nad stołem. Wysokość, na której lampa jest zawisa nad stołem jest ważna nie tylko ze względu na funkcję jaką lampa spełnia (prawidłowe oświetlenie jadalni), ale także ze względu na estetykę i wybraną całościowo aranżację wnętrza. Brzmi to bardziej skomplikowanie niż jest w rzeczywistości, dlatego przygotowaliśmy krótki, acz treściwy poradnik, który pomoże odpowiedzieć na pytanie - jak wysoko powinna znajdować się lampa nad stołem?
Aby lampa do salonu i jadalni łączyła estetykę jak i funkcję praktyczną w zakresie oświetlenia stołu i jadalni, zacznij od standardowych zaleceń dotyczących tego na jakiej wysokości należy lampę zawiesić nad stołem. Ogólnie przyjęta zasada dotycząca zawieszania lamp w jadalni mówi o tym, że dolna część oprawy oświetleniowej powinna wisieć na wysokości od 60 do 80 centymetrów nad blatem stołu. Taka wysokość zazwyczaj zapewnia najlepsze oświetlenie stołu, a i też sprawia, że osoby siedzące po przeciwnych stronach mogą nawiązać niczym niezakłócony kontakt wzrokowy. Niemniej w zależności od tego z jak dużym stołem mamy do czynienia, jak wysoko jest blat stołu i również waszego wzrostu tym wyżej należy zawiesić lampę operując w ww. przedziale. Zasadniczo większy stół, wyższe krzesła, wysocy ludzie, to i lampy musza być wyżej.
Źródło: hubsch-interior.com
Podsumowując to co dotychczas sobie powiedzieliśmy, na początek warto znać wysokość oraz wielkość stołu i krzeseł, wysokość pomieszczenia i mieć nieco kabla w zapasie do ewentualnej regulacji. Na pewno nie warto go za szybko skracać, a w pomieszczeniach bardzo wysokich już na etapie zakupu warto zadbać o dłuższy kabel. Niektórzy producenci dopasują jego długość do konkretnych potrzeb - mieliśmy ostatnio klientkę, która zażyczyła sobie kable do lampy nad stół firmy EBB&Flow o długości 400 cm. Możliwe. Na koniec warto zrobić przymiarkę, wizualizację i robiąc krok wstecz spojrzeć na efekt. Jeśli wszystko jest w porządku, kwestie instalacji mamy za sobą!
To jedno podejście, ale kiedy warto wziąć pod uwagę też inne czynniki? Zakres 60-80 cm nad stołem sprawdza się w sytuacji pomieszczeń o wysokości około 2,4 m. A co jeśli pomieszczenie jest wyższe? Zajmijmy się zatem wysokością pomieszczenia i tym jak ona wpływa na wysokość zawieszenia lampy. I tu w zależności od tego na co kładziemy nacisk podejścia są dwa:
1/ wysokość jadalni nie powinna narzucać wysokości zawieszenia oświetlenia nad stołem - to zdanie pragmatyków, którzy biorą pod uwagę wyłącznie fakt, że główną rolą lampy wiszącej w jadalni jest oświetlenie stołu, czyli stosunkowo niewielkiej przestrzeni w jadalni;
2/ jeśli zapytamy estetów, oni odpowiedzą inaczej, bo jeśli chcemy jednocześnie zadbać o estetykę, czyli to jak lampa zaprezentuje się na tle całej aranżacji jadalni, to jednak sprawa nie jest już tak jednoznaczna i wysokość ma jednak znaczenie. Zasadniczo jeśli sufit jest wyżej niż 240 cm, wówczas warto rozważyć podniesienie oświetlenia nad stołem nawet o ok. 10 cm na każde dodatkowe 30 cm wysokości pomieszczenia ponad 240 cm. Podnosząc lampę nad stołem należy jednakże zwrócić uwagę na fakt, iż światło docierające do stołu będzie bardziej rozproszone. W takiej sytuacji można pomyśleć o nieco mocniejszej żarówce.
A czy można niżej niż 60 cm nad stołem? Pewnie, że tak, trzeba pamiętać jednak o tym, że lampa będzie zasłaniała widoczność, w związku z tym warto aby była jak najbardziej przezroczysta i neutralna. Tak jak np. lampa DIY albo lampa Molecular od House Doctor.
Jak wysoko lampa nad stołem w jadalni – czyli estetyka to nie wszystko o co należy zadbać
Na koniec, poza tym co już sobie powiedzieliśmy, nie bez znaczenia na ostateczny efekt pozostaje również wybór samej lampy, rodzaj klosza i sposób w jaki rozprasza światło, a nawet sam stół, a konkretnie jego wielkość. Jeśli stół jest duży albo bardzo duży, to za nisko powieszona lampa z kloszem ograniczającym przenikanie światła może spowodować, że krawędzie stołu nie będą dostatecznie doświetlone i osoby tam siedzące nie będą mogły w pełni podziwiać zarówno pięknej świątecznej zastawy jak i dań przygotowanych na wigilię. Co w takiej sytuacji? Poza podniesieniem lampy można również rozważyć zainstalowanie kilku lamp. Dwumetrowy i większy stół zasługuje naszym zdaniem na kilka lamp wychodzących z jednej podsufitki, albo nawet z kilku punktów – jeśli na to nie jest za późno. A zawieszając lampy nad stołem na różnej wysokości możemy zarówno wpływać na efekt estetyczny jak i regulować doświetlenie poszczególnych części stołu. Zachęcamy do eksperymentowania, bo na koniec wszystko to jednak kwestia Twoich indywidualnych preferencji. Warto o nich zawczasu pomysleć.
moduł EBB
Popularne kategorie lamp szklanych w bihome.pl
WYBIERAJ WEDŁUG SERII LAMP EBB&FLOW
Żyrandol jako oświetlenie nad stołem w jadalni – alternatywa dla lamp wiszących?
Jeśli posiadacie przestronną jadalnię i szukacie dekoracyjnego rozwiązania, to znakomitym wyborem będzie instalacja żyrandola nad stołem. Ten typ oświetlenia znakomicie rozświetla wnętrze, a jednocześnie odpowiednio ozdobny model może stać się centralną dekoracją pomieszczenia. Żyrandole nad stołem to propozycja dla tych, którzy cenią sobie unikatowe akcesoria i pragną nadać swojej jadalni nieco eleganckiego sznytu. Gwarantujemy, że na bihome.pl znajdziecie model, który z pewnością spełni Wasze oczekiwania.
Już wiemy, że oświetlenie jadalni to kwestia, którą trzeba rozpatrywać mając na uwadze szereg czynników. Mając je na uwadze, należy też zadać sobie pytanie jak wybrana lampa do jadalni nad stół wygląda - nie tylko, gdy usiądziemy przy stole, ale także jak prezentuje się, kiedy stoimy w kuchni czy z innego miejsca obserwujemy jadalnię, stół i lampę nad nim.
Warto też pamiętać o tym, że na to, jak prezentuje się jadalnia ma wpływ także cała reszta, czyli odpowiednio dobrane krzesła, skandynawskie meble (np. rattanowe), zastawa, tekstylia i inne designerskie dodatki do mieszkania. Sprawdź w ofercie naszego sklepu internetowego stoły do jadalni okrągłe, których mamy szeroki wybór, a do stołu dobierz skandynawskie krzesła do jadalni skandynawskie i nie tylko. Z bihome.pl będziesz mogła stworzyć niepowtarzalny klimat w swoich czterech ścianach!
Proponowane produkty:
Przeczytaj też następujące wpisy:
Oświetlenie w stylu retro - jakie lampy wybrać?
Lampy retro to głównie żyrandole wieloramienne ze szklanymi kloszami zawieszone w salonie i kontrastujące z nimi skromne pojedyncze lampy wiszące i stojące. Pojedyncze wiszące lampy znalazły swoje miejsce w kuchni, małych pokojach i holu. Kinkiety zdają egzamin w przedpokoju, łazience i pokoju dziennym. Co musisz wiedzieć o lampach w tym stylu i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
Skandynawski czyli minimalistyczny. Nie zawsze. Poznaj prawdziwe cechy stylu prosto z północy
Na pierwszy rzut oka styl skandynawski i minimalizm mogą iść ze sobą w jednej parze. To często określenia używane zamiennie przez osoby mówiące o prostych, acz ciepłych i praktycznych aranżacjach. W tym kontekście przyjęło się, iż są one synonimami i jest w tym jak najbardziej sporo racji. Rzeczywiście, we współczesnym wzornictwie wykreowany został obraz idealnego, uporządkowanego wnętrza. Są to niemal zawsze białe ściany, starannie dobrane rośliny w modnych doniczkach. To także neutralne koce z dzianiny czy inne skandynawskie tekstylia, a przede wszystkim czyste powierzchnie i niewymagające przestrzenie. Chociaż styl skandynawski i styl minimalistyczny bardzo dobrze się ze sobą mieszają (i nie da się ukryć, często przenikają), zauważalne są ważne różnice. Jakie?