bihome

Kategorie blog
Producenci

Blog «Z pasją o wnętrzach» powstał by inspirować Was do zmian

Chcemy dostarczać Wam inspiracji w zakresie urządzenia Waszych domów i mieszkań, dobrania małych nowoczesnych mebli czy nowoczesnego oświetlenia. Szczególnie traktujemy w nim skandynawski styl w dekoracji wnętrz. Cenimy w nim prostotę, harmonię, zgodę z naturą i wiele innych jego cech. Ale w naszym blogu nie tylko o tym, minimalizm, wplecenie elementów boho, styl industrialny surowy, nowoczesny i wiele innych. Znajdziecie tu i porady i informacje, ale przede wszystkim inspiracje. Staramy się zamieszczać jak najwięcej zdjęć, bo one najlepiej inspirują. Jeśli macie ciekawe pomysły, albo inspiracje dla nas, to prosimy o kontakt na hello@bihome.pl. Mamy nadzieję, że lektura naszego bloga zainspiruje Was do zmian w Waszych wnętrzach. Może w skandynawskim stylu? Zapraszamy do lektury.

Jak wybrać żarówkę, która dobrze oświetli pomieszczenie? Jak dobrać moc żarówki?

Jak wybrać żarówkę, która dobrze oświetli pomieszczenie? Jak dobrać moc żarówki?

W ciągu ostatnich kilku lat w branży oświetleniowej miała miejsce niemała rewolucja, która przewróciła nasze zachowania zakupowe do góry nogami. Tradycyjna, pochłaniająca energię żarówka odchodzi w zapomnienie. Teraz kontrolę przejmują bardziej wydajne, tańsze w utrzymaniu i energooszczędne żarówki LED. Mamy kilka wskazówek, które pomogą dobrze dobrać żarówkę. Uniknąć przesadnie intensywnych lub po prostu powodujących szybkie zmęczenie. Świadomość tego, jakie żarówki kupujesz i jakich w jakich okolicznościach używać może wiele zmienić w Twoim życiu! Ciężko uwierzyć, a jednak.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać odpowiednie oświetlenie do różnych pomieszczeń w domu zarówno jeśli chodzi o nowoczesne oświetlenie sufitowe, lampy podłogowe, jak również wszelkie inne oświetlenie.

Oświetlenie — od czego zacząć poszukując odpowiedniej żarówki?

Ważne, aby zacząć od przemyślenia tego, jak chcesz, aby dana przestrzeń wyglądała. I jak chcesz się w niej czuć. Pomyśl o tym, co dzieje się w tym konkretnym pomieszczeniu, jakie spełnia funkcje i kiedy czujesz się w nim najlepiej. Pomyśl o swojej przestrzeni i wybierz żarówki, które uzupełnią jej przeznaczenie. Taka refleksja powinna mieć wpływ na to, jakie żarówki lub nawet, które oprawy oświetleniowe powinnaś wybrać. Jeśli chodzi o oprawy, to w naszym sklepie internetowym bihome.pl znajdziesz takie, które z łatwością dopasujesz do stylu swego pomieszczenia. Lampa sufitowa kinkiet czy stojąca lampa żarówka to niezwykle istotny element, który wpływa na końcowy odbiór konkretnego pomieszczenia. Odpowiednio dobrana żarówka sprawi, że lampa spełni swoją funkcję, a do tego wpłynie również odbiór samej oprawy, czym dopełni wygląd wnętrza.

Na zdjęciu widok lampy Rowan od EBB&Flow świecącej w naszym biurze zainstalowaną w niej ciepłą tradycyjną żarówką o mocy 60W.

Jak dobrać moc żarówki do pomieszczenia?

Kiedy siedzisz w salonie na kanapie i relaksujesz się wspólnie z domownikami, nie interesują Cię raczej jaskrawe światła padające prosto na twarz. W salonie więc będziesz poszukiwać kojącego i przytłumionego światła. Jeśli będzie możliwość regulacji jego natężenia, tym lepiej! Ale w kuchni, zechcesz mieć możliwość zalania przestrzeni światłem. To miejsce pracy, w którym chcesz widzieć wszystko wyraźnie. Co w przypadku kiedy spodobały Ci się lampy do przedpokoju, bądź lampy sufitowe do salonu czarne i nie do końca wiesz, jaką żarówkę zainstalować?

Biorąc do ręki konkretną żarówkę, należy sprawdzić przede wszystkim klasę energetyczną (A jest najwyższa, oraz każdy symbol + podnosi tę klasę). Im wyższa tym oczywiście lepiej. Po drugie warto doprecyzować jakiej żarówki szukamy? Zacznijmy od funkcji oraz dobrze znanej nam skali tradycyjnych żarówek, i tak w:

1/ pokoju czy w salonie - w zależności od wielkości możesz potrzebować łącznie nawet 200W do oświetlenia całkiem niedużego salonu (ze wszystkich żarówek w pomieszczeniu łącznie):
a/ głównym źródłem światła są zazwyczaj lampy wiszące – ich moc powinna wynosić około 75W;
b/ lampy biurkowe czy stojące, szczególnie te do czytania, muszą mieć co najmniej 40W, a żarówki powinny dawać światło rozproszone;
c/ lampy ścienne, np. kinkiety wystarczy jak będą miały źródła o mocy do 25W;
d/ lampki nocne mają dawać subtelne, ciepłe światło, ok. 10-20W.

2/ jadalni - jeśli wybierasz wiszące lampy do jadalni - np. żarówka lampa czy żarówka lampa wisząca, obie proponowane przez duńską firmęod Hubsch, które pozwolą odpowiednio oświetlić przestrzeń w tym pomieszczeniu, to powinny one mieć łącznie moc 60W i więcej;

3/ pokojach dziecięcych, tak jak w salonie warto zainstalować kilka źródeł światła o łącznej mocy 100+W:
a/ dość mocne nawet około 60W górne do zabawy,
b/ lampka na biurku około 40W;
c/ lampka nocna około 15W.

3/ kuchni, potrzebne będzie przynajmniej jedno źródło światła o mocy 40-60W;

4/ łazience, wystarczy światło punktowe o mocy w granicach 25-40 W. Ewentualnie dodatkowo można rozważyć osobną lampę sufitową o mocy około 40-60W, która pomoże podczas prania czy sprzątania.

Jak dobrać moc żarówki do rodzaju oprawy i funkcji lampy?

Warto pamiętać, że powyższe należy korygować również w zależności od rodzaju oprawy i rodzaju lampy. Lampa wiklinowa stojąca będzie przykładowo wymagała innej mocy żarówki niż lampa sufitowa żarówka, która odgrywa bardziej funkcjonalną rolę. Jeśli chodzi o rodzaj lampy, w przybliżeniu, około 400 lumenów jest odpowiednie dla lampy stołowej, a dla lamp wiszących uzasadnione może być użycie tych najjaśniejszych żarówek. Nieważne zatem czy to lampa podłogowa, lampa wisząca żarówki dobrze do nich dobrane stworzą stylowe, zbalansowane, funkcjonalne i nietuzinkowe wnętrze!

Weź pod uwagę wybraną oprawę oświetleniową, nie ważne czy to lampa miedziana proponowana przez It's About Romi, czy lampa wisząca szklana od EBB&Flow - w naszym sklepie internetowym znajdziesz i takie, i takie oraz wiele innych designerskich produktów. I zawsze rozważaj jasność i barwę światła emitowanego przez żarówkę w kontekście konkretnej oprawy.

Jaka żarówka LED - weź pod uwagę jasność i barwę.

Na początek zadaj sobie pytanie, jakiego rodzaju światła potrzebujesz w swoim domu, w każdym pomieszczeniu. Twoja decyzja bardzo często sprowadza się jedynie do jasności oraz koloru, albo inaczej barwy światła. Jaka jest różnica między jasnością a kolorem? Oto krótkie wyjaśnienie.

Jasność żarówki

W przeszłości wszystko było łatwiejsze, bo głównym wyznacznikiem żarówki była jej jasność. Co ciekawe mierzona w watach, a ciekawe, bo w rzeczywistości wat jest miarą mocy, a nie jasności. Nie było wówczas problemu z odnalezieniem odpowiedniego produktu, gdyż funkcjonowała jedna, dobrze znana wszystkim skala. Gdy potrzeba było dużo światła sięgało się po prostu po żarówkę stuwatową. A do przysłowiowej piwnicy raczej po 40W. Od czasu wprowadzenia żarówek energooszczędnych waty stały się mniej użyteczną miarą jasności, ponieważ nowe żarówki zużywają znacznie mniej energii do wytworzenia takiej samej ilości światła. Zamiast watów, które wielu ciągle wprowadzają w zakłopotanie, moc światła, albo inaczej jasność jest podawana w lumenach (lm). Im wyższa wartość, tym jaśniejsze światło. Jednakże, nowe miary sprawiają ciągle wielu osobom kłopot w ocenie przydatności żarówki.

Jak przeliczyć oznaczenia mocy na żarówkach LED?

Jak już wiemy jakiej mocy żarówki szukamy, pozostaje kwestia właściwego przeliczenia mocy dla konkretnej żarówki. I tu uwaga! Należy pamiętać, że moc wyrażona w watach, w przypadku różnych rodzajów żarówek, może prowadzić do błędnych wyborów. Warto pamiętać o przelicznikach, które dla:
1/ żarówek LED wynoszą ok. 6; 
2/ świetlówek ok. 4,6; 
3/ halogenów ok. 1,3.

To znaczy, że wybierając żarówkę LED o mocy 20W, w rzeczywistości dostajemy źródło światła o mocy 20x6 czyli nawet ponad 100W.

Jak przeliczyć oznaczenia jasności na żarówkach LED?

Jeśli chodzi o podawaną na opakowaniach obecnie miarę jasności żarówek tj. lumeny, to z grubsza można ją przełożyć na moc tradycyjnych żarówek w następujący sposób:

1/ 100-150 lm (dokładnie 136 lm) odpowiada tradycyjnej żarówce o mocy 15W;
2/ 220-250 lm (249 lm)          –  25W; 
3/ 410-470 lm (470 lm)          –  40W;
4/ 700-810 lm (806 lm)          –  60W;
5/ 920-1.100 lm (1055lm)      –  75W;
6/ 1.100-1.600 lm (1521 lm)  – 100W.

Są to dane orientacyjne, i mają pokazać w przybliżeniu, jaka nowoczesna żarówka wypełni najlepiej miejsce dotychczas używanej żarówki tradycyjnej z żarnikiem wolframowym.

Podsumowanie - zaprzyjaźnij się z żarówka LED, bo do tradycyjnych nie ma powrotu

W celu uproszczenia procesu wyboru żarówki oraz w podsumowaniu powyższych rozważań przygotowaliśmy poniższą infografikę. Pozwala ona odnieść obecną miarę podawaną przez producentów tj. jasność żarówki w lumenach do dobrze wszystkim znanej miary, w watach zarówno dla żarówki tradycyjnej jak i LEDowej.

Interpretując dane w tabeli, można powiedzieć, że bardzo jasna żarówka o jasności ok. 1.500 lm, to odpowiednik żarówki tradycyjnej o mocy ok. 100W, lub żarówki LED o mocy około 15W. Zatem szukając bardzo jasnej nowoczesnej żarówki LED należy kierować się w stronę tych oznaczonych jako 1.500 lm (lub o mocy 15+ W).

Gdy zdecydowałaś, jak jasne chcesz mieć swoje żarówki, musisz również zdecydować też o kolorze światła.

Kolor światła z wykorzystaniem skali Kelvina?

Po zakupie nowej żarówki wiele osób nieraz tego doświadcza. Włączają np. lampy kinkietowe tylko po to, by zmierzyć się z emitowanym przez nie ostrym białym lub wręcz niebieskim światłem. Taka barwa sprawia, że żarówki w niczym nie przypominają tych, jakie sobie wymarzyli. Taka żarówka świetnie sprawdzi się w lampie na biurko w gabinecie, gdzie potrzebne jest światło, które wspomoże skupienie i pracę, ale nie w miejscu relaksu. Możesz eksperymentować, wybierając odpowiednią barwę żarówki. Wybór jest oczywiście Twój, pamiętaj jednak, że barwa oświetlenia jest, tak jak moc, kluczowa, by stworzyć albo piękną, ciepłą i przytulną przestrzeń albo jasną i mobilizującą przestrzeń do pracy. 

Barwa światła jest mierzona w skali Kelvina, która jest właściwie miarą temperatury. Dlatego producenci żarówek często odnoszą się do „temperatury barwowej” na opakowaniu. Liczby widoczne na opakowaniu z literą K oznaczają barwę światła emitowanego przez żarówkę. 

Trzy kategorie koloru światła 

Umownie oświetlenie dzielimy na trzy kategorie:
1/ światło o barwie ciepłej białej: w zakresie od 2.200 do około 3.300K. Światło o takiej barwie uspokaja i relaksuje. Wprowadza do wnętrza wrażenie przytulności w związku z tym, że odbierane jest przez człowieka podobnie do światła świec lub zachodu słońca. Im wyższa wartość K tym światło zmienia się od wręcz pomarańczowego ku neutralnemu białemu; 
2/ światło o barwie neutralnej w zakresie od 3.300K do 4.500K. Zasadniczo imituje światło dzienne. Przy wartościach około 3300 K ułatwia odpoczynek, przy 4500 K wprowadza porządek i czystość. Świetnie nadaje się do pracy, czytania, codziennych obowiązków;
3/ światło o barwie zimnej białej: od 4.500 do 6.500K. Taka barwa dodaje świeżości i energetyzuje, przez co ułatwia koncentrację, dlatego często wykorzystywane jest w miejscach pracy. Do tego takie jasne światło optycznie powiększa wnętrze. 

Szukając ciepłego, wpadającego w żółte, światła powinniśmy szukać takich, które na skali około 2.700 stopni Kelvina, maksymalnie do 3.300K. Dla porównania, barwa temperaturowa światła słonecznego w letnie południe wynosi około 5.000K, a świeca emituje światło o temperaturze barwowej około 1.600 stopni Kelvina.

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale kolor światła wpływa na wiele, zaczynając od naszego nastroju i samopoczucia po to jaki widzimy kolor warzyw na desce do krojenia, i jak oceniamy jego świeżość i smak. Dlatego ważne jest, aby świadomie dobierać zarówno moc i barwę światła. Ma to znaczenie, jeśli chodzi o lampy nad stół jadalniany, ale i wszystkie inne. Odpowiedni dobór barwy światła sprawi, że również sama lampa będzie wyglądała lepiej. Starannie dobrana żarówka żyrandol taki, czy inny, wyeksponuje i zaprezentuje znacznie lepiej.

Temperatura barwowa - wskaźnik CRI.

Jeśli myślisz, że to już koniec, to nic z tego. Poza jasnością i barwą, każda żarówka ma dodatkowo podany wskaźnik CRI (z ang. colour rendering index). Ogólnie rzecz ujmując oznacza on jakość oddawania, przez konkretną żarówkę, barw. Zatem jest miarą zdolności danego źródła światła do dokładnego odwzorowywania różnych kolorów. Mówiąc najprościej, w kuchni chcesz mieć pewność, że zainstalujesz żarówkę, która sprawi, że twoje pomidory na desce do krojenia będą czerwone, a nie np. pomarańczowe czy brązowe. Im wskaźnik CRI jest bliżej 100 tym lepiej. Tradycyjne żarówki i żarówki halogenowe są bliskie właśnie CRI 100. Jeśli zaś chodzi o żarówki LED i świetlówki kompaktowe, to będą miały go w okolicach 80. Taki poziom CRI jest jednak ciągle uważany za akceptowalny, niemniej świadczy o tym, że takie źródła światła w pewnym stopniu zniekształcają kolory. Warto o tym pamiętać.

Odpowiedni kształt żarówki, gwint, itd. Nie tylko kolor i jasność się liczy.

Teraz gdy już wiesz, jakiego koloru żarówki i jakiej jasności w swoich pomieszczeniach potrzebujesz, musisz zdecydować również, jaki wybrać kształt żarówki, jaki Ci się spodoba. I co najważniejsze, jaki będzie odpowiedni do wybranej przez Ciebie lampy. Jeśli wymieniasz przepaloną żarówkę, możesz po prostu wymienić na taką samą. Możesz zabrać zużyty model do sklepu i oddać się w ręce doświadczonych pracowników, którzy pomogą dobrać zamiennik. Jeśli masz nowe lampy wiszące do salonu, lampy wiszące do kuchni, czy do innych pomieszczeń lub po prostu postanowiłaś przejść na energooszczędne żarówki LED, konieczne może być wybranie innego kształtu żarówki niż było to dotychczas. Wybór kształtu żarówki może być również istotny. Szczególnie gdy lampa jest taka, że żarówka jest widoczna.

Każdy z różnych kształtów zapewnia nieco inne promieniowanie i kąt padania światła. Od prawie 360-stopniowego rozproszenia do wąskiej, kierunkowej wiązki. Ogólnie rzecz biorąc, wybrany kształt może być oparty na Twoich osobistych preferencjach i tym, co najlepiej wygląda w konkretnej oprawie.

Zwróć też uwagę na gwint żarówki, zwykle jest to albo E27, albo mniejszy E14. Niemniej sprawdzenie tego drobnego szczegółu może zaoszczędzić Ci wysiłku związanego z ewentualną wymianą żarówki.

Jedną ze zmian zachodzących obecnie w oświetleniu jest to, że niektóre nowe oprawy są wyposażone w zintegrowane źródła światła, takie indywidualnie zaprojektowane diody LED, których nie trzeba wymieniać. W takiej oprawie nic nie jesteśmy w stanie zmienić jeśli chodzi o charakter światła, jego barwę i jasność. Sprawdź to dobrze przed zakupem, bo na pewno chcesz mieć pewność, że będziesz zadowolona ze światła emitowanego przez takie urządzenia. 

Promocje
Wieszak Metalowy jasna zieleń Knob II ~ Hubsch
Wieszak Metalowy jasna zieleń Knob II ~ Hubsch
41,80 zł 33,44 zł
szt.
Lampa wisząca Bamboo - Madam Stoltz
Lampa wisząca Bamboo - Madam Stoltz
544,50 zł 465,00 zł
szt.
Fotel Rattan Natura z Podnóżkiem ~ Hubsch
Fotel Rattan Natura z Podnóżkiem ~ Hubsch
2 090,00 zł 1 672,00 zł
szt.
Półka wisząca North biała - Bllomingville
Półka wisząca North biała - Bllomingville
177,00 zł 168,00 zł
szt.
Lampa na kablu Bulb ~ Hubsch
Lampa na kablu Bulb ~ Hubsch
122,10 zł 73,26 zł
szt.
Krzesło Rattan Round Black czarne ~ Hubsch
Krzesło Rattan Round Black czarne ~ Hubsch
1 636,80 zł 982,08 zł
szt.
Lampa wisząca Bulb Mosiądz II ~ Hubsch
Lampa wisząca Bulb Mosiądz II ~ Hubsch
239,58 zł 143,75 zł
szt.
Be Pure Lampa wisząca Simple kolor szary rozm. M
Be Pure Lampa wisząca Simple kolor szary rozm. M
238,00 zł 166,60 zł
szt.
Lampa wisząca Mushroom Orange - Madam Stoltz
Lampa wisząca Mushroom Orange - Madam Stoltz
759,00 zł 450,00 zł
szt.
Lampa wisząca Szkło Apple White s ~ Hubsch
Lampa wisząca Szkło Apple White s ~ Hubsch
599,00 zł 535,00 zł
szt.
Dekoracja Świąteczna   Metal Złoto 2 szt. ~ Hubsch
Dekoracja Świąteczna Metal Złoto 2 szt. ~ Hubsch
52,80 zł 42,24 zł
szt.
Lampa wisząca Szkło Apple Mirror S ~ Hubsch
Lampa wisząca Szkło Apple Mirror S ~ Hubsch
599,00 zł 535,00 zł
szt.
Wieszak drewniany okrągły Lou granat&zielony ~ Harto
Wieszak drewniany okrągły Lou granat&zielony ~ Harto
69,00 zł 55,20 zł
szt.
Stolik kawowy PI Series Ø70 cm szary - House Doctor
Stolik kawowy PI Series Ø70 cm szary - House Doctor
499,00 zł 399,00 zł
szt.
Wieszak Peg Antyczne Srebro
Wieszak Peg Antyczne Srebro
38,50 zł 34,65 zł
szt.
Be Pure Pojedyncze lustro Chain
Be Pure Pojedyncze lustro Chain
178,00 zł 124,60 zł
szt.
Bestsellery
Dywan bawełniany Black S ~ Hubsch
Dywan bawełniany Black S ~ Hubsch
248,00 zł 223,20 zł
szt.
Dywan Cotton White Grey ~ Hubsch
Dywan Cotton White Grey ~ Hubsch
368,00 zł
szt.
Kinkiet Gold złoty ~ Hubsch
Kinkiet Gold złoty ~ Hubsch
408,00 zł
szt.
Stołek barowy Dąb Round S ~ Hubsch
Stołek barowy Dąb Round S ~ Hubsch
488,00 zł
szt.
DOŁĄCZ DO SYMPATYKÓW BIHOME.PL
5% rabatu na pierwsze zakupy, potem nawet więcej. Ciesz się dostępem do najlepszych ofert i nowości!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium