Na co zwrócić uwagę projektując wnętrze w stylu skandynawskim?

Wraz z materialnym doganianiem "zachodniego świata" filozofia stojąca za stylem skandynawskim staje się coraz bardziej aktualna w Polsce, filozofia koncentrująca się na jakości rzemiosła, naturalnych materiałach i czystych, prostych liniach. Jeśli chcesz stworzyć skandynawski projekt dla swojej przestrzeni, ale nie jesteś do końca pewien, jak to zrobić, dzielimy się 10 najlepszymi, naszym zdaniem, sposobami na to jak stworzyć oszałamiający skandynawski projekt wnętrza.

Styl skandynawski w czterech ścianach

Należący do szkoły modernizmu skandynawski design jest ruchem projektowym, który cechuje funkcjonalizm i prostota. Skandynawski styl, a w zasadzie jego korzenie sięgają dalej niż Hygge-mania ostatnich lat. Styl ten pojawił się wraz z ruchem modernistycznym w połowie ubiegłego wieku, i zasadniczo przesunął priorytety w zakresie projektowania wnętrz w stronę prostoty i elegancji połączonej z jakością a zarazem dostępnością samych mebli jak i całych wnętrz. Równie istotne jest oświetlenie skandynawskie.

Proste linie, funkcjonalne wykończenie oraz neutralna paleta kolorów  charakteryzowały styl modernistyczny. Styl skandynawski we wzornictwie, bazując na modernistycznym oraz będąc w naturalny sposób pod wpływem typowych dla regionu Skandynawii chodu oraz krótkich, a tym samym głównie ciemnych dni, dołożył do tego dążenie by wnętrza były jasne, a zarazem przytulne. Skandynawski wystrój do osiągnięcia tak postawionego celu wykorzystuje naturalne materiały, takie jak drewno, skóra czy metal, jak również inspiruje się naturą łącząc naturalne kształty i wykorzystując twory występujące w przyrodzie.

Te praktyczne względy wprowadziły do wnętrz inny typ elegancji oraz zamiłowanie do jaśniejszych kolorów, prostych form i otwartych przestrzeni. Skandynawskie wnętrza projektuje się maksymalizując ilość naturalnego światła, ale również faworyzuje się jasne kolory w przestrzeni ścian jak i podłóg oraz eliminuje z zasięgu wzroku bałagan, w tym również zbędne ozdoby. Nowoczesne meble skandynawskie czy wręcz pomieszczenia zaczęto projektować elastycznie tak, aby zamiast pełnić tylko jedną funkcję, były wielofunkcyjne, tworzyły otwarte przestrzenie i mogły pomieścić różnego rodzaju funkcje i przyjąć różne codzienne czynności, zwiększając tym samym praktyczność i funkcjonalność. Podobnie jak oświetlenie skandynawskie, które sprawdzi się jako oświetlenie do kuchni, bądź oświetlenie do jadalni!

W Skandynawii takie podejście początkowo nazwano "funkcjonalizmem”, który nastawiony był przede wszystkim na użyteczność. Uzupełnienie funkcjonalizmu inspiracjami z natury stworzyło ciepły i jasny odcień modernizmu. Taka mieszanka, tak skrojony styl rezonował w drugiej połowie dwudziestego wieku i nadal rezonuje w epoce postępującej globalizacji, wszechobecnego plastiku, ogólnej zajętości i braku czasu, bombardowania człowieka zbędnymi informacjami, przedmiotami i w efekcie wszędzie wiszących ciemnych chmur. Skandynawski styl zapewne przemawia do coraz szerszego kręgu osób, w szczególności tych, które trafiają w wir codziennej zajętości typowej dla epoki cyfrowej, szukających czegoś co wprowadzi światło i ciepło i tym zrównoważy chłód i ciemność krótkich i bardzo zajętych dni.

Na co zwrócić uwagę projektując wnętrze w stylu skandynawskim?

Tyle o samym stylu, a teraz kilka praktycznych wskazówek jak uczynić Twoje skandynawskie wnętrze wyjątkowym.

Styl skandynawski to przede wszystkim jasne wnętrza, urządzone w prosty i elegancki sposób.

 

                  

Neutralne kolory dominują


W typowym skandynawskim domu ściany są często pomalowane na biało, aby meble i elementy dekoracyjne wyróżniały się. Oprócz bieli typowe w skandynawskim wnętrzu są odcienie szarości, brązów i czerni. Użycie takich kolorów stworzy klasyczny skandynawski dom. Ale jeśli ww. to zbyt monotonne możesz rozważyć dodanie kolorów, takich jak fuksja czy zieleń morska.

Jasna podłoga? Nie tylko ściany


Pamiętamy o nadrzędnej zasadzie stylu skandynawskiego - czyli wprowadzaniu jasności, gdzie tylko możliwe. Dlatego w skandynawskim wnętrzu podłoga będzie zwykle wykonana z jasnego drewna, w naturalnym jasnym kolorze lub wręcz pomalowanego na biało. Jasność podłogi tworząc zachęcającą i przyjazną atmosferę wprowadza do wnętrza jeszcze jeden zwykle pożądany efekt - przestronność.

Firanki, zasłonki, po co? 


Firanki, czy zasłonki na pewno ograniczą ilość naturalnego światła w pomieszczeniu. Z tego powodu są raczej niepożądanym elementem wystroju. Jeśli bez tego się nie da, to aby nie blokować światła, obecność zasłonek musi być ograniczona do niezbędnego minimum w skandynawskim stylu, i tylko jeśli musisz wybierz lekkie tkaniny, w pastelowych barwach.

Oświetlenie i jeszcze raz oświetlenie!


Ograniczony dostęp do naturalnego światła w Skandynawii pozwolił docenić to jak ważnym jest stosowanie odpowiedniego oświetlenia. Świtało będąc źródłem życia jest niezwykle ważne w przestrzeni człowieka. Skandynawski design powinien obejmować różne formy oświetlenia, aby zapewnić właściwe oświetlenie w całej przestrzeni i nadać pożądany nastrój. W nowoczesnym skandynawskim wnętrzu nie obejdzie się bez nowoczesnego oświetlenia z wzornictwem przemysłowym, takim jak lampy wiszące, lampy podłogowe czy kinkiety. O lampach sufitowych pisaliśmy we wpisie pt. Nowoczesne lampy sufitowe, oraz Nowoczesne lampy szklane, o lampach podłogowych we wpisie pt. Nowoczesne lampy podłogowe stojące. Świece i lampiony mogą sprawić, że skandynawski salon będzie ciepły, przytulny i romantyczny. 

Styl skandynawski to ciepło i komfort w mieszkaniu

Wprowadź do wnętrza ciepłe tkaniny


Kraje skandynawskie leżą w strefie klimatycznej o dość niskiej temperaturze. Z tego powodu stosowanie ciepłych tkanin, w postaci narzut czy dywanów wykonanych z wełny, skór owczych, jest powszechne w typowym skandynawskim domu. Akcesoria z ciepłymi tkaninami to świetny sposób, aby skandynawski dom był przytulny i ciepły, szczególnie zimą.

Drewno, koniecznie

Znani prekursorzy stylu skandynawskiego tacy jak Finn Juhl, Hans Wegner, Arne Jacobsen inspirowani naturą używali w swoich projektach drewna, w tym w szczególności tekowego, palisandrowego, brzozy i jesionu. Nadawało to ich projektom pożądane ciepło, nie będąc zarazem zbyt rustykalnym. W efekcie powstało nowoczesne połączenie praktyczności i wyrafinowania, dostępności i jakości, prostoty i elegancji, funkcjonalności i ciepła i skutkuje tym, że wiele ich mebli pozostaje w produkcji do dziś i stanowi inspirację dla współczesnych projektantów. A może połącz drewno z metalem? Najnowszy trend w skandynawskim wzornictwie łączy użycie metalu i drewna. 

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim? Prostota i minimalizm!

Prostota formy


Jeśli chodzi o formę, to oczywiście pożądane są proste linie. Stoły, krzesła, sofy i reszta skandynawskiego wystroju powinny mieć nowoczesny akcent z gładkimi i zaokrąglonymi krawędziami. Dekoracje ogranicz do prostych i najlepiej praktycznych elementów. Skandynawski styl to przede wszystkim prostota, z tego powodu właśnie wybieraj te dekoracyjne akcenty, które mają proste wzory. 

Wprowadź do wnętrza rośliny


Aby uzyskać żywy element koloru i piękna we wnętrzu rozważ udekorowanie skandynawskiego salonu roślinami doniczkowymi, a może nawet i świeżymi kwiatami. To zawsze dobrze wgląda, zieleń wprowadza spokój, a różne naturalne kolory kwiatów wprowadzają dodatkowe ciepło i mogą wpływać na nastrój domowników.

Skandynawski styl to funkcjonalność połączona z komfortem

         

Funkcjonalność przestrzeni


Skandynawski design charakteryzuje się także praktycznym i funkcjonalnym wykorzystaniem przestrzeni. Coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, zajmujących mało miejsca i dodających nieraz zainteresowania.

Stety albo i niestety, ale na bałagan nie ma miejsca w skandynawskim wnętrzu


Pamiętaj w stylu skandynawskim mniej znaczy więcej! Aby w przestrzeni był wizualny spokój, przestrzeń nie może być zagracona. Więc po pierwsze unikaj zbędnych dekoracji i po drugie utrzymuj przestrzeń w nienagannym porządku. W tym celu pomocne będą odpowiednio zorganizowane miejsca do "chowywania bałaganu" ;).

Funkcjonalność dekoracji


Dekorując wnętrze w stylu skandynawskim pamiętaj o funkcjonalności - np. postaw na stół w salonie elegancki ceramiczny wazon, a kanapy udekoruj narzutami i poduszkami, z prostymi geometrycznymi nadrukami. I raz jeszcze: mniej znaczy więcej!

Skandynawski design jest ponadczasowy ponieważ jest prosty, piękny, ciepły, jasny, precyzyjnie wykonany z naturalnych materiałów, które po prostu podobają się zajętemu człowiekowi XXI wieku. Do tego funkcjonalność i innowacyjność. W całości to naszym zdaniem mieszanka wybuchowa! Używając naszych podpowiedzi powinieneś być w stanie stworzyć swoją oszałamiającą przestrzeń w skandynawskim stylu.

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl