Projektowanie wnętrz jest starsze niż myślisz | Styl skandynawski

Zaczniemy od prehistorii, bo projektowanie wnętrz jest starsze niż myślisz. Bo przecież zachowane w jaskiniach prehistoryczne rysunki naskalne można uznać za projektowanie wnętrz! Jeśli nie prehistoria, to czasy późniejsze - najstarszy zachowany dywan na świecie ma ponad 2500 lat.

Projektowanie wnętrz w epoce wiktoriańskiej było niebezpiecznym zajęciem bo np. farba zawierała trujące pierwiastki, takie jak ołów i arsen! Czego by nie mówić, człowiek od zawsze lubił tworzyć wokół siebie przestrzenie, które pozwalały mu dobrze i wygodnie żyć.

Elsie de Wolfe (1865 - 1950), amerykańska aktorka, jest powszechnie uważana za osobę, która z projektowania wnętrz stworzyła zawód. Obecnie całkiem dobrze płatny, gdzie dodatkowo najlepsi projektanci mają status celebrytów. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii Kelly Hoppen, jeden z najbardziej znanych projektantów wnętrz, ma ponad wiele setek tysięcy obserwujących go na Twitterze. Dodatkowo projektowanie wnętrz jest przedmiotem dyplomowym i w niektórych krajach może być nawet studiowane na poziomie doktoratu.

Co roku w Mediolanie odbywają się największe na świecie targi meblowe - Salone Internazionale del Mobile di Milano odbywa się co roku w kwietniu i prezentuje najnowsze meble i wzornictwo z krajów na całym świecie. Ściąga rok rocznie do Włoch tysiące osób zainteresowanych designem.

Dobry wystrój wnętrz obejmuje też elementy psychologii

Po pierwsze, za takie należy uznać na przykład podejmowanie prób optycznego powiększenia przestrzeni. Po drugie, kolory - pomagają, ale ponadto wpływają na nas bardziej niż myślimy, na nasze emocje i nastroje. Niebieski np. zmniejsza apetyt, a pomarańczowy podnosi koncentrację i efektywność. Już Leonardo Da Vinci zapisał to, co obecnie nazywamy „teorią kolorów”, czyli kluczowy aspekt projektowania wnętrz! Po trzecie, piękny naturalny widok z okna, poza samym walorem estetycznym pierwszorzędnie wpływa na nastawienie człowieka do życia, do tego stopnia, że może łagodzić ból i szybciej przywracać rozkoszującego się takim widokiem, do sił. 

Niektóre elementy wyposażenia wnętrz nigdy nie wychodzą z mody

Na przykład duża ilość naturalnego światła jest zawsze uważana za atut, bo ma pierwszorzędny wpływ na siły psychiczne człowieka. Za mało światła może zachwiać naturalnym rytmem życia człowieka, co z kolei może prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń, które w efekcie mogą negatywnie wpływać na system immunologiczny.

Wystrój wnętrz różni się znacznie w poszczególnych krajach

Współczesny włoski dom jest zazwyczaj wyposażony w mieszankę nowoczesnych włoskich mebli i tradycyjnych lub zabytkowych elementów. Na przykład obok nowoczesnej, nisko zawieszonej sofy zobaczysz tam zabytkową komodę. To, co uważa się za szczyt stylu w jednym kraju, może być zupełnie nieakceptowalne w sąsiednim! Istnieje jednak jedna forma aranżacji wnętrz, która wydaje się być obecnie powszechnie akceptowalna - to styl skandynawski. Styl skandynawski w mieszkaniu jest bardzo popularny w ciągu ostatnich lat - trend, który nie wykazuje jakichkolwiek oznak zanikania, wręcz przeciwnie. Minimalistyczna aranżacja wnętrz jest jak dotąd podstawową koncepcją XXI wieku. W bihome.pl skandynawskie meble, nowoczesne lampy skandynawskie, skandynawskie komody znajdziesz w wielu fascynujących formach. Skandynawscy projektanci i skandynawscy producenci mebli i tacy jak Hubsch, House Doctor czy Madame Stolz dominują w naszej ofercie.

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl